Sve kompanije u Srbiji koje generišu otpad i emituju zagađujuće materije u vodu i vazduh i uvoze proizvode koji će posle upotrebe postati otpad, dužne su da podnesu izveštaj Agenciji za zaštitu životne sredine. Uskoro će te informacije biti dostupne preko digitalnog servisa.
Sledeći preporuke Evropske komisije o cirkularnoj ekonomiji, razvijen je projekat zelene digitalizacije koji će omogućiti bržu i lakšu razmenu podataka i njihovu dostupnost i onima koji žele da investiraju u zaštitu životne sredine. Umesto dosadašnjih 120.000 izveštaja godišnje arhiviranih u 25 kartonskih kutija, mejlova i telefonskih poziva, sve informacije biće dostupne preko digitalnog servisa.
Svi podaci, osim onih koji su poslovna tajna, biće dostupni na platformi. To je vrlo važno za one koji žele da investiraju ili da se povežu sa određenom kompanijom i odlože otpad, kao i da pronađu sirovinu.
– To će unaprediti poslovanje jer nećemo gubiti više vremena na slanje papira i kontrolu da li su sva dokumenta o kretanju otpada validno popunjena i potpisana – kaže Ivan Jordović iz Ceneksa, nacionalnog operatera za upravljanje ambalažom i ambalažnim otpadom.
Prema njegovim rečima, zahvaljujući elektronskom podnošenju dokumenata vrlo lako će se ispravljati uočene greške i neće biti potrebe za čekanjem original pečata i potpisa jer će sve moći elektronski da se potpisuje.
Jordović kaže da država može dodatno da digitalizuje svoje servise, da se ne završi sve na prikupljanju podataka, već da te podatke ukrsti i na osnovu njih odradi pravu analizu rizika koja će kasnije koristiti inspekcijama za redovne i vanredne kontrole.
– Samo na taj način možemo imati prevenciju stvaranja incidenata u životnoj sredini – smatra Ivan Jordović.
Elektronski sistem inspekcija mogao bi, uz podatke Nacionalnog registra izvora zagađivanja, da doprinese da se smanji zagađenje životne sredine.
Praksa je pokazala da su, nakon početnih ulaganja, elektronski servisi jeftiniji, efikasni i da smanjuju korupciju.
Inače, Zeleni dogovor koji je Evropska unija usvojila krajem prošle godine, podrazumeva prelazak na cirkularnu ekonomiju, a važan deo u toj tranziciji je digitalizacija.
Izvor: RTS
Foto: Twenty20/shanti