Tri četvrtine otpada od hrane u Evropi završava na deponijama – Milano dobar primer

Skoro 75% otpada od hrane u Evropi trenutno završava na deponijama ili u postrojenjima za spaljivanje, upozorava studija Konzorcijuma za bioindustriju koja ističe da je potrebno sakupiti dodatnih 40 miliona tona biootpada godišnje kako bi se ispunili ciljevi za 2035. godinu.

Izveštaj Konzorcijuma za bioindustriju (BIC), objavljen u saradnji sa organizacijom Zero Waste Europe, otkriva da je stopa sakupljanja otpada od hrane u EU u 2022. godini iznosila samo 26%, dok je stopa sakupljanja ukupnog biootpada, uključujući baštenski otpad, manja od polovine i iznosi 46%.

Dve trećine članica EU već su primile izveštaje o ranom upozorenju da rizikuju da ne ispune cilj za 2025. godinu, koji predviđa pripremu 55% komunalnog otpada za ponovnu upotrebu ili reciklažu, a niska stopa sakupljanja biootpada identifikovana je kao značajan faktor. Ovo se dešava uprkos uvođenju obaveze odvojenog sakupljanja biootpada širom EU od januara 2024. godine, prenosi Resource.

Izveštaj naglašava da bi za dostizanje cilja EU od 65% reciklaže komunalnog otpada do 2035. godine bilo potrebno sakupiti dodatnih 40 miliona tona biootpada godišnje i tretirati ga u postrojenjima za kompostiranje i anaerobnu digestiju.

Milano sakuplja oko 105 kg otpada od hrane po stanovniku godišnje

Prikazani su i neki primeri dobre prakse, uključujući šemu prikupljanja otpada od hrane od vrata do vrata u Milanu. Sa 1,4 miliona stanovnika, Milano sada sakuplja oko 105 kg po stanovniku godišnje samo otpada od hrane, što je blizu procenjene ukupne proizvodnje od 120 kg po stanovniku.

Izveštaj se zalaže za reviziju zakonodavstva EU koje bi postavilo pravno obavezujuće ciljeve za kvalitet biootpada i uvelo ograničenja na generisanje rezidualnog otpada po glavi stanovnika radi poboljšanja stopa prikupljanja i tretmana.

Izvršni direktor BIC-a, Dirk Karez, napomenuo je da sektor zasnovan na biološkim resursima već koristi biootpad u pametnim i efikasnim procesima.

– Brojni članovi BIC-a su kompanije koje koriste inovativne metode za pretvaranje biootpada u visokovredne proizvode zasnovane na biološkim resursima. Efikasnije sakupljanje biootpada omogućilo bi da se veći deo tog otpada koristi u bioindustrijama – zaključio je.