Švedska je lider u održivom razvoju, prema mišljenju eksperata, pokazala je studija GlobeScan i ERM Instituta za održivost. Na drugom mestu je Danska, slede Nemačka, Norveška i Finska, a na šestom mestu je Kostarika koja je i najbolje plasirana vanevropska zemlja, kao i jedini predstavnik Globalnog juga na top 10 listi.
Anketa među 484 eksperata koji predstavljaju biznis, vlade, univerzitete i NVO sektor sprovedena je u 65 zemalja od aprila do maja.
Za trećinu eksperata korporativni lider u održivosti je Unilever, dok je svaki deseti naveo Natura&Co i IKEA. Među prepoznatim brendovima u ovoj kategoriji su i Interface, Danone, Nestle, Microsoft, Orsted, Šnajder Elektrik, Tesla. Kao razloge navode stvarne akcije kompanija, kao i fokus na lanac snabdevanja.
Od sektora najbolje su ocenjeni šumarski proizvodi i prirodne nauke, dok su hemijska i rudarska industrija okarakterisani kao lošiji nego pre deceniju.
WWF najpoznatija NVO
Najpoznatija nevladina organizacija u oblasti održivog razvoja je, prema mišljenju eksperata, ponovo Svetski fond za zaštitu prirode. Među vodećima su i Grinpis, The Nature Conservancy, Svetski institut za resurse.
Kao najurgentniji izazov u oblasti održivosti, eksperti i dalje ocenjuju klimatske promene. Gubitak biodiverziteta, krčenje šuma, nedostatak vode takođe su prepoznati kao ključni problemi, dok su se bezbednost hrane i zagađenje vode popeli na listi akutnih problema od prošle godine. Iznenađujuće, plastični otpad je tek na desetom mestu liste najhitnijih izazova u oblasti održivosti.
Kao najpozitivniju akciju u protekloj godini, trećina ispitanika izdvaja zakonodavne mere. Slede standardi za objavljivanje informacija o održivosti, kao i rešenja u oblasti klime i prirode. Zeleno finansiranje je na petom mestu, ispred jačanja svesti građana koja je prioritet za eksperte iz Afrike i Bliskog istoka.
Više od polovine ispitanika veruje da u njihovoj zemlji postoji značajno usporavanje u oblasti održivosti, što je najizraženije u Severnoj Americi gde to smatra 8 od 10 stručnjaka.