Na svakih pet predmeta koji se poprave, četiri ne budu zamenjena novim – što znači da se u 82,2% slučajeva popravka koristi umesto kupovine novog proizvoda. Popravka jedne pamučne majice umesto kupovine nove može uštedeti više od 7,5 kg CO₂e, što je ekvivalentno 25 sati peglanja, pokazuje istraživanje organizacije WRAP.
Za svakih pet kupljenih polovnih predmeta, tri će zameniti kupovinu novih – što rezultira stopom supstitucije od 64,6%.
Kupovina polovnog para farmerki putem interneta umesto kupovine novog može uštedeti više od 30 kg CO₂e, što je ekvivalentno pripremi 600 šoljica čaja.
WRAP je 2012. godine uveo metodologiju kako bi pomogao preduzećima da izračunaju stope supstitucije – stopu kojom kupovina, iznajmljivanje ili popravka predmeta u okviru cirkularnog poslovnog modela zamenjuje kupovinu novog predmeta.
Cirkularni poslovni modeli
Prvobitno dizajnirana za preprodaju, ova metodologija je od tada prilagođena od strane različitih organizacija, dok su neke razvile sopstvene pristupe, što je dovelo do varijacija u načinu na koji se mere stope supstitucije. Ove nedoslednosti smanjuju korisnost izračunavanja, s potencijalom da obmanu potrošače i precene ili potcene ekološke uštede.
Kako bi ovo rešio, WRAP je razvio „Displacement Rates Untangled” – ažuriranu metodologiju za merenje stopa supstitucije, s ciljem postizanja veće doslednosti i standardizacije u industriji.
Metodologija je testirana na platformama za preprodaju i popravku, uključujući eBay, Vestiaire Collective, Depop, The Seam, SOJO i brend Finisterre.
Istraživanje je donelo uvid u ekološke koristi cirkularnih poslovnih modela i omogućava preduzećima da procene svoj uticaj i uporede performanse unutar industrije. Metodologija se takođe može primeniti na redistribuciju, prodaju u humanitarnim radnjama i modele iznajmljivanja.