Svaki peti stručnjak za održivost je u potpunosti implementirao veštačku inteligenciju (AI) u inicijative za održivost u kompaniji, ali se skoro 40 ispitanika brine da će AI imati negativan uticaj na napore za održivost u njihovoj organizaciji, pokazalo je istraživanje Salesforce.
Najčešći načini na koji timovi za održivost koriste AI u kompanijama je za poboljšanje energetske efikasnosti, poput praćenja potrošnje energije.
Podaci Međunarodne agencije za energetiku pokazuju da bi potrošnja energije u centrima podataka vođenih veštačkom inteligencijom mogla da se udvostruči do 2026. godine, što bi moglo ugroziti napore za smanjenje korporativnih emisija ugljen-dioksida. Istraživanje Salesforce sugeriše da kompanije već počinju da primenjuju ovu tehnologiju koja im pomaže u ESG izveštavanju i postizanju energetske efikasnosti.
Skoro svaki drugi stručnjak već koristi AI
Istraživanje je pokazalo da se skoro 4 od 10 stručnjaka za održivost brinu da će AI imati negativan uticaj na napore za održivost u njihovoj organizaciji. S druge strane, 6 od 10 stručnjaka za održivost kažu da njihova kompanija mora balansirati koristi AI-a sa njegovim ekološkim troškovima. Više od polovine ispitanika, 55%, veruje da će uticaj AI-a na globalni napredak u održivosti biti pozitivan, a 58% smatra da će koristi AI-a nadmašiti rizike u rešavanju klimatske krize.
Skoro polovina stručnjaka za održivost je počela da koristi ili eksperimentiše sa AI-om u svojim programima održivosti. Svaki peti je u potpunosti implementirao AI u svoje inicijative za održivost, dok 29% još uvek eksperimentiše sa veštačkom inteligencijom.
Najčešći načini na koje timovi za održivost koriste AI za uključuju: poboljšanje energetske efikasnosti (npr. praćenje potrošnje energije, predviđanje kada je potrošnja energije visoka i optimizacija distribucije energije), što radi 50% kompanija; modeliranje emisija ugljen-dioksida (npr. identifikacija delova životnog ciklusa proizvoda koji imaju najveći negativni uticaj na životnu sredinu) što čini 48% organizacija.
Za 47% organizacija AI je alatka koja im pomaže u osiguranju usklađenosti sa ekološkim standardima i propisima (npr. ISO standardi, propisi o smanjenju emisija i slično).
Najveće ograničenje je nedostatak znanja
Najveće ograničenje u korišćenju AI u ovoj oblasti, prema ispitanicima, je nedostatak znanja o tome kako se AI može koristiti za održivost. Čak 79% profesionalaca za održivost kaže da je edukacija drugih o održivim praksama prioritet u njihovoj ulozi, a 42% kaže da je to visok prioritet – viši od bilo kojeg drugog napora.
Implementacijom programa edukacije i obuke, preduzeća mogu postići svoje ciljeve održivosti. Najvažniji faktor koji bi pomogao timovima da bolje postignu ciljeve održivosti je poboljšano znanje/veštine, veruje 52% ispitanika, uz obuku koju izdvaja 45% profesionalaca.
Ipak, ispitanici vide emisije povezane sa AI kao problem. Čak 81% lidera za održivost kaže da je smanjenje emisija povezanih sa AI prioritet, a gotovo trećina lidera kaže da je to smanjenje visoki prioritet.
Šta kompanije mogu da urade
Kako kažu u Salesforce, kompanije mogu osigurati da koristi AI-a budu univerzalne za sve zainteresovane strane, uključujući planetu, tako što će podsticati inovacije i koristiti AI za razvoj rešenja koja smanjuju ekološki uticaj, kao što su optimizacija potrošnje energije i poboljšanje efikasnosti lanca snabdevanja.
Takođe, mogu podsticati transparentnost javnim deljenjem svojih metrika održivosti i napretka. Predlaže se i da podržavaju nevladine organizacije koje razvijaju klimatska rešenja pomoću AI-a i zagovaraju politike koje mogu pomoći u minimiziranju ekološkog uticaja AI-a i podsticanju inovacija.