Cirkularna ekonomija nije ispunila obećanja – Razočaravajuće mali uticaj na globalnu industriju plastike

Cirkularna ekonomija, ključna strategija za postizanje nižih emisija i održivije budućnosti ponovnim korišćenjem materijala i minimiziranjem otpada, napravila je razočaravajuće mali uticaj na globalnu industriju plastike u poslednjoj deceniji, jer se borila sa tradicionalnim lancima vrednosti i poslovnim praksama, navodi se u novom izveštaju konsultantske kuće Wood Mackenzie.

Izveštaj ‘Od otpada do bogatstva: otključavanje cirkularnih lanaca vrednosti’ navodi da uprkos rastućem broju korporativnih obaveza i regulatornih ciljeva, napredak cirkularne ekonomije je izuzetno spor. Iako postoje profiti u cirkularnim lancima vrednosti, osnovni problem ostaje obezbeđivanje fer raspodele ovih profita kroz komplikovane, fragmentirane lance vrednosti.

Model cirkularne ekonomije nije napravio uticaj koji su mnogi posmatrači industrije plastike predviđali kada je prvi put predstavljen, ali postoje uzbudljive inicijative koje bi to mogle promeniti – rekao je Gaj Bejli, potpredsednik istraživanja za naftu i hemikalije u Wood Mackenzie.

Kako kaže, pravno obavezujući sporazum UN o zagađenju plastikom je neophodan početak, ali usvajanje novih poslovnih modela za podsticanje koordinacije u lancu vrednosti je ključ za pravu promenu.

Još nije kasno – Potrebna jasna regulacija i saradnja

Izveštaj navodi da trenutno petrohemijske kompanije, tehnološke kompanije i firme za upravljanje otpadom rade sa različitim pretpostavkama o tome šta predstavlja „fer“ raspodelu vrednosti. Bez rute ka profitabilnosti za sve učesnike lanca vrednosti, rezultat su sporija nego očekivana tehnološka usvajanja i ulaganja u neophodnu infrastrukturu za otpad.

Izveštaj dodaje da sa toliko dodatne složenosti u lancima vrednosti cirkularne ekonomije, firme koje proizvode robu – kao što je petrohemijski sektor – moraju preuzeti odgovornost i pomoći u podsticanju potrebne koordinacije i saradnje kroz usvajanje novih poslovnih odnosa.

Ovi okviri uključuju partnerstva koja su pogodna za manje složene projekte i nude kompanijama šansu da zadrže autonomiju; zajedničke poduhvate koji su više pogodni za strateške projekte koji zahtevaju specijalizovano tržišno znanje i vertikalnu integraciju koja podrazumeva sticanje dobavljača i distributera za održavanje potpune kontrole nad projektom.

Preporuke uključuju promenu strateškog razmišljanja kako bi se obuhvatila transformacija lanca vrednosti potrebna za uspeh; podsticanje investitora da prepoznaju dugoročne koristi od statusa prvog pokretača u cirkularnosti koje premašuju kratkoročno smanjenje profita, i izgradnju jačih odnosa sa brendovima kako bi se osiguralo da se stvore potrebni složeni lanci vrednosti.

Put do potpune cirkularnosti nije počeo idealno. Ali uz jasne i dosledne regulacije i kreativnu saradnju, model cirkularne ekonomije i dalje može pružiti efikasno rešenje za smanjenje otpada i smanjenje emisija ugljen-dioksida – zaključuje Bejli.