Najveća kompanija za upravljanje otpadom u Londonu NLWA pozvala je britansku vladu da hitno primeni mere kako bi se smanjila neodrživa potrošnja i ubrzala tranzicija ka cirkularnoj ekonomiji. Vlade, kompanije i pojedinci se konačno moraju probuditi i shvatiti povezanost naše beskonačne potrošnje i egzistencijalne krize sa kojom se suočavamo, apeluje ova organizacija.
Među predloženim merama su poreske olakšice za popravku i ponovnu upotrebu proizvoda, zabrana planirane zastarelosti proizvoda, kao i odluka da recikliranje postane obavezno. Poziv dolazi nakon izveštaja Nacionalne infrastrakturne komisije koji upozorava da potrošnja pojačava klimatske promene i ugrožava prirodu.
Povezanost potrošnje i krize
NLWA ističe da neodrživa potrošnja izaziva ogromne količine otpada koji je nekad nepodesan za recikliranje. Jedino iz sistemsku promenu koju će usvojiti i vlada i kompanije možemo prestati da trošimo dragocene resurse i učiniti ekonomiju cirkularnom, podseća izveštaj na koji se poziva NLWA. Ova organizacija poziva vladu da učini recikliranje obavezujućim, da zabrani neekološke proizvode, poput jednokratne i nereciklabilne plasitke, kao i da značajno smanji količinu otpada koju šalje na deponije.
Potrebno je usvajanje depozitne šeme za plastične i staklene flaše što je pre moguće, kao i usvajanje propisa o produženoj odgovornosti proizvođača koji će uključiti i pakovanja. Planirana zastarelost proizvoda mora biti zabranjena na izvoru, a popravka i ponovna upotreba treba da budu stimulisane putem poreskih olakšica ili drugih finansijskih stimulacija.
– Deprimira činjenica da potrošnja i otpad gotovo da se nisu našli na agendi COP26 tako da smo rado dočekali izveštaj Komisije koji prepoznaje da Velika Britanija mora hitno da počne da reciklira više i da proizvodi manje otpada kako bi dostigla nulte emisije. Čovečanstvo se suočava sa međusobno povezanim kritičnim tačkama: klimatskom krizom, zagađenjem u svim formama, ugrožavanjem biodiverziteta što je u velikoj meri prouzrokovano neodrživom potrošnjom. Vlade, kompanije i pojedinci se konačno moraju probuditi i shvatiti povezanost naše beskonačne potrošnje i egzistencijalne krize sa kojom se suočavamo – kaže predsedavajući NLWA Clyde Loakes.
Lokalne organizacije nemaju dovoljno moći za sistemsku promenu
Izveštaj Nacionalne infrastrakturne komisije ukazuje da prioritet u dekarbonizaciji sektora otpada treba da bude smanjenje emisija sa deponija.
– Truljenje otpada na deponijama uzrokuje značajno veće emisije gasova staklene bašte nego što bi bio slučaj da je otpad upotrebljen za dobijanje električne i toplotne energije – navodi se u izveštaju.
Autori napominju da lokalne organizacije, poput NLWA, nemaju dovoljno moći da naprave sistemsku promenu neophodnu za tranziciju ka cirkularnoj ekonomiji.
– Vlade moraju da nateraju biznise da izbace otpad, da omoguće da se proizvodi mogu popravljati i lako rasklopiti po isteku životnog veka kako bi ti materijali bili ponovo upotrebljeni – zaključuje se u izveštaju.
Foto: Pixabay