Nekada nacistički bunker, 100 mil EUR kasnije hotel i zelena oaza – St. Pauli bunker u Hamburgu

Hamburg je raj za ljubitelje arhitekture – sa gotičkim katedralama, impresivnom Filharmonijom, modernim poslovnim zgradama u HafenSitiju. Ali jedan objekat u ovom gradu na Elbi je potpuno drugačiji.

U samom srcu četvrti St. Pauli, poznate po istoimenom fudbalskom klubu, Bitlsima i noćnom životu, uzdiže se siva betonska grdosija visoka 58 metara. Nacistički bunker, izgrađen 1942. za samo 300 dana, prisilnim radom 1000 zarobljenika, dugo je bio podsetnik na najmračniji period nemačke istorije. Ovih dana, međutim, nadomak stadiona Millerntor i Hamburg Doma, zabavnog parka koji u Hamburg stiže tri puta godišnje, stvaraju se drugačije uspomene.

Nakon rekonstrukcije vredne 100 mil EUR, bunker je dobio novi život. Otvoren je za javnost prošlog leta sa idejom da to bude mesto susreta, stvaranja i lepote umesto zlokobnog spomenika destrukciji.

Sada su tu kafeterija, restoran, bar, hotel, prostori za izložbe i druge kulturne događaje, i biser na vrhu – bašta do koje vode 335 stepenika. Ali, trud se isplati, jer uživaćete u panoramskom pogledu na grad, ali i u 20.000 biljaka koliko je posađeno. Uživanje je besplatno, jer ideja je da ovo bude javni prostor dostupan svima.

Rušenje nije bilo opcija

Bunker je prvobitno služio kao protivvazdušna odbrana za vreme Drugog svetskog rata. Bio je, naravno, i sredstvo propagande, jer je svojom kolosalnošću trebalo da demonstrira snagu Nemačke.

Gradili su ga zarobljenici, njih 1000. Napravljen je za 18.000 osoba, ali izvori potvrđuju da je tokom bombardovanja ovde utočište našlo i 25.000 ljudi.

Rušenje nije bilo opcija, zbog jačine strukture, i opasnosti da se ugroze okolna zdanja, pa je nakon rata, bunker korišćen kao privremeni stambeni prostor, a ugostio je i nekolicinu medijskih kuća i muzički klub.

Pre pet godina počelo je njegovo pretvaranje u projekat jedinstven u svetu. Privatni investitor uložio je oko 100 mil EUR u proširenje i ozelenjavanje. Dodato je pet novih spratova, zgrada je porasla za 20 metara, dostigavši ukupnu visinu od 58 metara. Impozantna noseća konstrukcija teži ukupno oko 33.500 tona – što odgovara težini 60 potpuno natovarenih aviona Airbus A380.

Primer klimatske adaptacije

Zatim je usledilo ono što su svi čekali – ozelenjavanje. U novembru 2022. dizalica je podigla tri planinska bora i kleku, četinare visoke po 3 metra, stare 15 do 20 godina i teške oko pola tone. Bila su to prva od 4.700 stabala i 16.000 žbunova, grmlja i biljaka koliko je posađeno.

Pogled sa vrha

Instalirano je 80 senzora koji će narednih pet godina beležiti podatke o vlažnosti, temperaturi, jačini vetra, toplotnoj izolaciji i drugim parametrima kako bi se izvukli zaključci o efektima ozelenjavanja na mikroklimu.

Zbog svega toga, ovaj projekat smatra se primerom klimatske adaptacije za druge gradove koji se suočavaju sa toplotnim talasima, sušama, poplavama, aero zagađenjem.

Otvoren je hotel Reverb, prvi hotel novog Hard Rock brenda u Evropi, sa 134 soba, kao kulturni centar koji će spojiti umetnike, muzičke fanove, meštane i turiste, a u planu je i održavanje koncerata, kao i memorijal za žrtve nacizma.

Napomena: Ukoliko imate aluminijumsku, staklenu ili keramičku višekratnu flašicu za piće, bićete zamoljeni da je ostavite na ulazu, u predviđenom boksu, zbog, kako će vam objasniti, bezbednosti.

Foto: Marija Dedić