Kako influenseri mogu pomoći turističkoj industriji u smanjenju otpada i zagađenja

Influenseri na društvenim mrežama koji su posvećeni ekološkim temama mogu pomoći turističkoj industriji da inspiriše turiste na ekološki odgovorno ponašanje i tako doprinesu smanjenju otpada i zagađenja, pokazuje nova studija istraživača sa Fakulteta za upravljanje ugostiteljstvom Univerziteta Penn State.

Istraživački tim je otkrio da influenseri koji su izrazito posvećeni održivom načinu života,  nazvani “zeleni influenseri”, mogu putem društvenih mreža povećati podršku turista ekološkim inicijativama, prenosi Science Daily.

Takođe, istraživači su zaključili da se podrška zaštiti životne sredine, uključujući smanjenje otpada i očuvanje divljeg sveta, može preneti na turiste putem društvenih mreža čak i kada influenseri ne pokazuju veliku strast, ali jasno komuniciraju konkretne ciljeve.

Studiju je predvodila Anni Ding, vanredna profesorka upravljanja ugostiteljstvom na Penn State univerzitetu, a nalazi su objavljeni u časopisu Magazin održivog turizma.

– Zeleni influenseri su ljudi koji su duboko posvećeni ekološkim ciljevima. Zagađenje i gomilanje otpada mogu ozbiljno ugroziti turističke destinacije. Turističke kompanije i destinacije mogu angažovati zelene influensere u svojim marketinškim kampanjama kako bi promovisali ekološki osvešćene poruke i sprečili ovu štetu – izjavila je Ding.

Emocije se prenose sa influensera na pratioce

Da bi utvrdili kako zeleni influenseri utiču na ekološku podršku turista, istraživači su sproveli dva eksperimenta sa učesnicima regrutovanim putem platforme Prolific, namenjene prikupljanju podataka iz anketa.

U prvom eksperimentu istraživači su analizirali kako strast influensera, odnosno intenzitet izražavanja, utiče na podršku turista ekološkim inicijativama. Korišćeni su podaci 322 učesnika koji su nasumično odabrani da pogledaju seriju objava na društvenim mrežama koje prikazuju fiktivnu akciju čišćenja plaže.

U jednoj grupi objave su izražavale snažne emocije i koristile strastven jezik, dok je druga grupa bila neutralna i davala samo faktografski prikaz akcije. Nakon pregleda objava, učesnici su odgovarali na pitanja o prikazanoj strasti, kao i o sopstvenoj ekološkoj efikasnosti – verovanju u sopstvenu sposobnost da deluju u korist životne sredine.

– Otkrili smo da se strast može preneti sa influensera na njihove pratioce putem društvenih mreža. Veza između strasti influensera i podrške turista ekološkim inicijativama može se objasniti teorijom emocionalne zaraze, koja kaže da se emocije mogu prenositi sa jedne osobe na drugu. Pošto je strast zarazna, influenseri koji pokazuju posvećenost ekološkim inicijativama mogu preneti tu energiju na svoje pratioce – rekla je Ding.

Kad nema strasti, bitna je jasnoća cilja

Istraživači su želeli da saznaju i da li influenserski marketing može biti efikasan čak i ako influenseri ne pokazuju visok nivo strasti u svojim objavama.

U drugom eksperimentu analizirali su kako jasnoća i jačina ciljeva influensera utiču na publiku na društvenim mrežama u slučajevima visokog i niskog izraza strasti. Ispitivanje je sprovedeno na uzorku od 514 učesnika, koji su nasumično raspoređeni da pogledaju fiktivne objave o čišćenju plaže, u jednoj od četiri varijante: visoka strast i jasni ciljevi, visoka strast i nejasni ciljevi, niska strast i jasni ciljevi, te niska strast i nejasni ciljevi.

Istraživači su zaključili da jasno definisani ciljevi mogu nadomestiti nedostatak strasti kod influensera. Kada influenser jasno postavi konkretne ciljeve i pozove na akciju, publika može steći utisak da je zaista posvećen ekološkoj misiji, rekla je Ding.

Ključni saveti za turističke kompanije

Turističke kompanije i destinacije mogu koristiti zelene influensere u svojim marketinškim kampanjama, ali pri izboru ne bi trebalo da se fokusiraju samo na broj pratilaca, već i na to koliko je influenser zaista posvećen održivosti – objasnila je Ding.

Ding je upozorila da loš izbor influensera može biti skup za kompanije jer bi to značilo neefikasno trošenje marketinškog budžeta ako influenser ne deli vrednosti brenda.

Najbolji scenario je kada influenser i njegova publika dele autentičnu strast prema zaštiti životne sredine, rekla je Ding.

– Pozitivne emocije, poput strasti, mogu biti veoma moćan alat u marketingu i komunikaciji. Pažljivim izborom strastvenog ambasadora koji prenosi pravu poruku, turističke kompanije mogu izgraditi efikasnu komunikacionu kampanju – zaključila je Ding.