Zamislite kaput koji prikuplja solarnu energiju da vas ugreje tokom hladne zimske šetnje, ili odeću koju sportisti mogu nositi kako bi pratili svoje performanse bez potrebe za glomaznim baterijama. Ili majicu koja „javlja“ vašem doktoru pritisak, temperaturu i ostale zdravstvene parametre.
Naučnici sa kanadskog Univerziteta u Vaterlou rade na tome da mašta postane realnost – razvijaju pametnu tkaninu koja pretvara telesnu toplotu i solarnu energiju u električnu energiju, potencijalno omogućavajući neprekidan rad bez potrebe za spoljnim izvorom energije.
Različiti senzori koji prate temperaturu, stres i druge parametre mogu biti integrisani u ovaj materijal. Tkanina ima potencijal za primenu u prikupljanju energije, praćenju zdravstvenih parametara i pokreta.
Jedna od obećavajućih primena su pametne maske koje mogu pratiti temperaturu i brzinu disanja, kao i detektovati hemikalije u dahu kako bi se pomoglo u identifikaciji virusa, raka pluća i drugih stanja.
– Razvili smo tkaninu sa multifunkcionalnim sposobnostima detekcije i potencijalom za samostalno napajanje. Ova inovacija nas približava praktičnoj primeni pametnih tkanina – rekao je Juning Li, profesor na Odeljenju za hemijsko inženjerstvo.
Za razliku od trenutnih nosivih uređaja koji često zavise od spoljnjih izvora energije ili učestalog punjenja, ovo istraživanje je stvorilo novu tkaninu koja je stabilnija, izdržljivija i ekonomičnija od drugih tkanina na tržištu.
Brz razvoj AI
Istraživanje pokazuje potencijal integracije naprednih materijala kao što su provodljivi polimeri sa najnovijom tekstilnom tehnologijom kako bi se unapredile pametne tkanine za nosivu tehnologiju.
Li podseća da se AI tehnologija brzo razvija, nudeći sofisticiranu analizu signala za praćenje zdravlja, skladištenje hrane i farmaceutskih proizvoda, praćenje okoline i još mnogo toga.
– Međutim, ovaj napredak se oslanja na obimno prikupljanje podataka, što konvencionalni senzori, često glomazni, teški i skupi, ne mogu da ispune. Štampani senzori, uključujući one ugrađene u pametne tkanine, idealni su za kontinuirano prikupljanje podataka i praćenje. Ova nova pametna tkanina je korak napred ka praktičnoj primeni ovih tehnologija – istakao je Li.
Sledeća faza istraživanja će se fokusirati na dalje poboljšanje performansi tkanine i njenu integraciju sa elektronskim komponentama u saradnji sa inženjerima elektronike i računarskih nauka. Budući razvoj može uključivati aplikaciju za pametne telefone koja bi pratila i prenosila podatke sa tkanine do zdravstvenih radnika, omogućavajući praćenje zdravlja u realnom vremenu.