Automatizacija je smanjila potrebu za ljudskom radnom snagom u proizvodnim procesima tekstilne industrije za skoro 31%, najviše zamenjujući pomoćne radnike, navodi studija „Procena tehnološke tranzicije u sektoru odeće u Bangladešu i njen uticaj na radnike“.
Fabrike džempera zabeležile su najveći pad od 37%, dok su tkačke fabrike imale pad od 27% po proizvodnoj liniji, navodi se u izveštaju Solidaridad Network Asia, Bangladesh Labour Foundation i BRAC University.
Automatizacija u procesu sečenja dovela je do najvećeg smanjenja od 48%, dok je šivenje zabeležilo pad od 26,57%, dodaje studija.
Bangladeš je, inače, jedan od najvećih svetskih proizvođača odeće. Kako se procenjuje, ova industrija zapošljava više od 4 miliona radnika, od kojih su većina žene.
Gubitak radnih mesta
Automatizacija donosi nekoliko pozitivnih efekata na radnike, rekao je Šahidur Rahman, profesor ekonomije i društvenih nauka na BRAC univerzitetu.
Međutim, ona predstavlja i značajne izazove za radnike, naročito žene, kao i starije, one koji imaju nisku pismenost, nedostatak veština i samopouzdanja, dodao je, prenosi Daily Star.
Uvođenje poluautomatizovanih i potpuno automatskih mašina dovelo je do gubitka nekih poslova, dok su drugi radnici obučavani za rukovanje tim mašinama ili su premeštani u druge sektore kako bi preuzeli nove uloge, dodao je Rahman.
Premeštanje u druge sektore obično se dešava samo u velikim fabrikama, dok manje fabrike to ne mogu priuštiti, rekao je.
Kako fabrike sve više zavise od automatizacije, radnici uviđaju da njihove prethodne veštine više nisu toliko vredne, što podstiče zabrinutost za sigurnost posla, rekao je Rahman.
Automatizacija se mora prihvatiti
Primena automatizacije već je započela, izjavio je Sultan Udin Ahmed, predsednik nedavno formirane Komisije za reformu rada.
– Sada je vreme da razmislimo kako da se prilagodimo ovom procesu i ostanemo konkurentni među zemljama koje su nam slične. Nije pošteno reći da naši radnici ne bi mogli da se prilagode dolasku mašina. Pre treba da se pripremimo kako da iskoristimo postojeću radnu snagu – naglasio je.
Miran Ali, član odbora za podršku Udruženja proizvođača i izvoznika odeće Bangladeša, istakao je da automatizacija ne dolazi preko noći. Efikasnost radnika u sektoru tekstila bila je pogođena spoljnim neefikasnostima, poput nestanaka struje i gužvi na putevima i u lukama, dodao je.
– Naši radnici snose posledice zbog neefikasnosti iz drugih oblasti. To nije pravedno. Trebalo bi ih nadoknaditi za njihov doprinos – rekao je Ali i dodao: – Slažem se da su plate naših radnika prilično niske. Ali naši ostali ulazni troškovi su mnogo viši nego u drugim zemljama.
Sekretar Ministarstva rada i zapošljavanja AHM Šafikužaman poručio je da izbegavanje automatizacije nije opcija.
– Ako je ne prihvatimo, zemlja će trpeti. Tekstilni sektor će trpeti – istakao je.