Bacanje praznih posuda u kojima su bili šampon i prašak za veš je sadašnjost. Odlazak u prodavnicu sa posudom u koju ćemo sipati šampon ili prašak, nije tako daleka budućnost. Globalni lider za recikliranje materijala teških za recikliranje, TerraCycle, priprema platformu koja će omogućiti mušterijama da naruče proizvod, od dezodoransa, preko šampona, do sladoleda, u pakovanju koje se po završetku upotrebe ne baca, već dopunjava.
Učešće u akciji koja bi trebalo da krene na proleće, prvo u Njujorku i Parizu, najavili su Nestle, Procter&Gamble, Pepsi, Unilever. Kako bi se smanjila količina otpada, ove kompanije će mušterijama pružiti mogućnost da proizvode kupe u pakovanjima koja se mogu koristiti više puta.
Ideja je da mušterija na sajtu organizacije ili proizvođača naruči proizvod u posebnom pakovanju za višestruko korišćenje. Proizvod zatim stiže na kućnu adresu u specijalnoj torbi. Kada potroši proizvod, kupac će prazno pakovanje, neočišćeno ili oprano, staviti u torbu, koju kurirska služba preuzima i nosi stručnjacima na čišćenje i sterilisanje. Proizvođač zatim ponovo puni isto, sada čisto pakovanje, stavlja ga u torbu i vraća potrošaču.
Kompanija Procter&Gamble prva se pridružila inicijativi shvativiši je kao način da se približi ranije postavljenim ciljevima održivosti.
– Naši naučnici i inženjeri su razvili inovativna rešenja u proizvodnji, pakovanju i distribuciji koja će oduševiti potrošače – kaže se u saopštenju ove kompanije koja će ponuditi 11 svojih brendova u tri formata.
Prvo u Njujorku i Parizu, pa u Japanu
Prvi je izdržljivo pakovanje koje podrazumeva jedinstvene bočice za šampone i balzame za kosu napravljene od laganog izdržljivog aluminijuma ili staklene flaše za tečnost za ispiranje usta. Drugi format podrazumeva izradu proizvoda po principima cirkularne ekonomije. Ideja je da se četkice za zube, bilo električne ili obične, prave tako da može da im se zameni samo „glava“, umesto da se cela četkica baca nakon određenog vremena. Treći način podrazumeva recikliranje korišćenih higijenskih proizvoda. Proizvođači pelena i higijenskih uložaka testiraće tehnologiju koja ove proizvode treba da pretvori u sekundarne sirovine.
S druge strane, Nestle planira da napravi posude za sladoled od nerđajućeg čelika čije je planirano trajanje osam godina. Kako kažu inicijatori, novi sistem zahteva promenu u načinu razmišljanja. Kada danas kupi šampon, sladoled ili prašak za veš, kupac je vlasnik pakovanja. U novom modelu, pakovanje ostaje vlasništvo proizvođača. I to je dobro, jer kako kažu inicijatori, kompanije će tako biti motivisanije da naprave što kvalitetnije pakovanje koje će dugo trajati.
Nakon onlajn kupovine, plan je da sistem zaživi i u klasičnim prodavnicama. Posle Njujorka i Pariza, platforma će na jesen biti lansirana u Londonu, početkom 2020. u Torontu i kasnije u toku godine u Japanu.