Odbačene ribarske mreže ozbiljan su ekološki problem koji Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu naziva najsmrtonosnijim oblikom morske plastike. One čine 10% plastičnog otpada u okeanima u koje se, prema procenama, upetljava oko 650.000 morskih stvorenja godišnje.
Kompanija Bureo, smeštena na jugu Kalifornije, odbačene ribarske mreže prerađuje u novi materijal pod nazivom NetPlus, od kog pravi skejtbordove, majice, naočare za sunce i druge proizvode.
Bureo takođe obezbeđuje ovaj izvor materijala partnerima za korišćenje u odeći Patagonia, blokovima za Jenga igru, držačima za boce za vodu marke Trek i naočarima za sunce marke Costa. U jedan skejtbord, primera radi, ide 9 do 15 kvadratnih metara mreže.
Podsećaju da su odbačene ribarske mreže četiri puta štetnije od drugih vrsta plastike. Do sada su, kako kažu, sakupili 4.610 tona odbačenih ribarskih mreža sa obalskih teritorija Južne Amerike. Kompanija zapošljava članove lokalne zajednice da sortiraju, seku i čiste mreže pre nego što stignu do centra za reciklažu u Čileu.
Sam naziv kompanije potiče iz jezika Mapučea, domorodaca Čilea, i znači ‘talasi’.
– Odabrano u čast čileanskog naroda, ime predstavlja našu misiju. Baš kao što talas nastaje poremećajem vetra duž površine okeana, Bureo počinje sa malom promenom u okeanu plastike. Kroz vreme i energiju, talasi Burea će razviti snagu potrebnu da izazovu stvarne promene – kažu u ovoj kompaniji.
Pixabay/Quang Nguyen vinh