Posuđe, vodootporne jakne, čak i konac za zube – svi oni mogu sadržati perfluoroalkil i polifluoroalkil supstance (PFAS), poznatije kao večne hemikalije koje ulaze u vodotokove, zagađuju tlo, a povezane su sa kancerima, neplodnošću i drugim zdravstvenim problemima. Sve više zemalja traži njihovu zabranu, pa ni ne čudi da kompanije vide borbu protiv „večnih hemikalija“ kao poslovnu priliku.
U oktobru je Američka agencija za zaštitu životne sredine (EPA) donela pravilo kojim se zahteva od kompanija da prijave male emisije PFAS, dok Evropska unija i Kina takođe razmatraju ograničenja i dozvolu za upotrebu samo u situacijama kada se dokaže da su ove hemikalije nezamenjive i neophodne.
Trenutno, kompanije se bore protiv „večnih hemikalija“ nudeći njihovo filtriranje iz zemlje i vode. Međutim, ove hemikalije se zatim spaljuju ili zakopavaju i tako ponovo ulaze u podzemne vode i vazduh.
Nova grupa kompanija rešava problem na izvoru pokušavajući da uništi hemikalije odvezujući čvrste veze između ugljenika i fluora koje daju PFAS svojstva otpornosti na vodu, masti i vatru. Ovo je pet startapa koji su otišli najdalje u novim tehnologijama.
Revive Environmental – Mobilna tehnologija
Startap iz Ohaja Revive Environmental nudi mobilnu tehnologiju koja uništava 99,99% kratkolančanih i dugolančanih PFAS uz pomoć intenzivnog pritiska i toplote. Unutar svojih kontejnera za prevoz PFAS Annihilator, superkritična oksidacija vode smanjuje toksična jedinjenja na nivoe koji su sigurni prema standardima EPA za vodu za piće.
Revive nije jedina kompanija sa mobilnim jedinicama koje uništavaju PFAS, ali je brže dostigao komercijalnu razmeru od većine. Do januara će isporučiti šest jedinica kontejnera i planira da pokrene još 50 do 2025. godine.
Aquagga – EPA sufinansijer
Startap iz Vašingtona Aquagga tvrdi da može kontinuirano da čisti zemlju i vodu sa industrijskih, državnih i opštinskih lokacija prepunih „večnih hemikalija“. Startap tvrdi da uništava više od 99% PFAS u vodi patentiranim hidrotermalnim alkalnim tretmanom koji ne proizvodi toksične nusproizvode ili emisije u vazduh. Lansiran 2019. godine, već ima 8 mil USD investicija, a pobedio je na takmičenju EPA za uništavanje PFAS-a 2020. godine.
Aquagga ima dve operativne jedinice, uključujući jednu koju finansira EPA. Treća, finansirana od strane Agencije za napredna istraživanja odbrane, trebala bi da bude aktivna sledećeg proleća.
Aclarity – Tretman mulja na deponijama
Prema ovom startapu, polovina svih PFAS-a nalazi se na deponijama, odakle ih kiša ispira i vraća u vodotokove. Aclarity tvrdi da ima pristup za eliminaciju svih vrsta PFAS. Njegovi modularni sistemi kontinuirano tretiraju tečnost sa deponija putem elektrohemijske oksidacije, koja šalje struju kroz rastvor natopljen PFAS-om. Svaka jedinica dužine šest metara tretira 90 litara mulja sa deponije u minutu u jednom prolazu.
Cilj je da se ove jedinice instaliraju u SAD i Evropi. Prema rečima osnivača, kombinacija niske potrošnje energije i niskih troškova delova omogućiće proizvodnju u većim količinama. Startap je osnovan 2017. godine kao odvojeni projekat doktorata na Univerzitetu Masačusets.
Allonnia – Priroda je najelegantnije rešenje
Polazeći od činjenice da su pokušaji uklanjanja i eliminisanja PFAS često energetski i hemijski intenzivni, Allonnia želi da iskoristi biologiju kako bi uništila jedinjenja na velikim lokacijama poput deponija, aerodroma i postrojenja za prečišćavanje vode.
Kako veruju osnivači, priroda je najelegantnije rešenje za mnoge od najhitnijih ekoloških problema današnjice i funkcioniše u cirkularnoj umesto linearnoj ekonomiji. To je polazna tačka koju Allonnia koristi za razvoj rešenja za razgradnju PFAS.
Allonnia se nada da će pojačati i ubrzati prirodne procese kojima bakterije ili gljivice konzumiraju hemikalije, uključujući PFAS, minimizirajući upotrebu energije i hemikalija.
Da u ovo rešenje veruju mnogi, govori činjenica da je startap sa sedištem u Bostonu prikupio 90 mil USD.
Claros Technologies – Sistem veličine mini frižidera
Claros tvrdi da njegov sistem veličine mini frižidera uništava 99,99% PFAS-a u vodi ultraljubičastom svetlošću i tehnologijom hemije koja se lako ugrađuje u sisteme filtriranja vode. Claros radi na sobnoj temperaturi kako bi uništio PFAS u serijama vode za nekoliko sati. Kompanija projektuje velike sisteme za tretman od 113 litara vode u minutu. Startap iz Mineapolisa planira da mobilna jedinica za kontinuirani protok bude aktivna do kraja 2024. godine.