Dok političari obećavaju prelazak na električna vozila, praksa pokazuje da to neće ići tako lako. Predsednik SAD Džozef Bajden postavio je ambiciozni cilj da do 2030. godine 50% prodatih vozila budu električni automobili. Ali, direktor američke kompanije Piedmont Lithium Kit Filips upozorava da to neće biti moguće jer SAD nema dovoljno litijuma.
Za bateriju prosečnog električnog automobila potrebno je 8-10 kilograma litijuma, a rastuća tražnja dovela je do rasta cena litijum karbonata koje su samo ove godine skoro udvostručene. Međunarodna agencija za energetiku predviđa da će tražnja za litijumom porasti 40 puta u naredne dve decenije, dok će većina materijala stići van SAD.
Bajdenova administracija je obezbedila milijarde dolara kako bi stimulisala vozače da se okrenu električnim vozilima, s tim što bi delovi morali doći iz Severne Amerike. Ali stručnjaci upozoravaju da to nije realno.
Na dozvole za rudnike se čeka i osam godina
Jedna od američkih kompanija koja se bavi iskopavanjem litijuma Piedmont Lithium planira otvaranje nove fabrike u Tenesiju koja će prerađivati 30 miliona tona litijuma godišnje. Kompanija planira još jednu fabriku u Severnoj Karolini koja će joj obezbediti da godišnje snabde milion električnih vozila litijumom.
– Svet se promenio. Živimo u eri kada će svi želeti električni automobil. Automobilske kompanije ne mogu da ih naprave dovoljno brzo, traže litijum koji je potreban za baterije – kaže Filips.
On upozorava da spor proces dobijanja dozvola ometa otvaranje novih rudnika. U međuvremenu, Kina nastavlja da dominira industrijom, prerađujući više od pola ponude litijuma, dok Australija i Čile ostaju najveći proizvođači.
– U Australiji projekti dobijaju dozvolu za manje od godinu dana. Kod nas je potrebno dve, četiri, pa i osam godina, što je problem posebno u poslu koji se tako brzo razvija – kaže Filips i dodaje da, kako stvari sada stoje, SAD neće dostići postavljene ciljeve ako se bude oslanjale samo na domaću proizvodnju.
Foto: Unsplash/dcbel