Kako se približava Nova godina, sve je teže odupreti se prazničnom raspoloženju u vidu pojačane potrebe za kupovinom – hrane, poklona, nepotrebnih sitnica. Donosimo nekoliko saveta koji će vam pomoći da najlepše doba godina dočekate ispunjeniji, sa manje stresa i više novca u novčaniku, dok istovremeno čuvate planetu.
Kupujte lokalno
Prema istraživanju iz 2022. godine, više od 32 miliona Britanaca dobilo je božićni poklon koji im nije potreban, a prosečan iznos potrošen na nepotrebne poklone bio je 37 funti. Imajte to u vidu kada budete tražili poklone za najbliže. Opredelite se za jedan kvalitetan poklon umesto gomile nepotrebnih koji će razočarati primaoca i završiti kao otpad.
– Ne zaboravite da u kupovinu ponesete višekratne torbe za kupovinu da ne biste za svaku sitnicu uzimali novu kesu.
– Izbegavajte jednokratne plastične predmete jer stvaraju otpad koji se ne može reciklirati.
– Izbegavajte brendove brze mode koji nude jeftinu i nekvalitetnu odeću.
– Podržavajte male lokalne biznise.
– Posetite prodavnice polovne robe, iznenadićete se šta sve možete pronaći.
– Ako ste kreativni, napravite nešto – naslikajte, napišite pesmu.
– Ako baš ne znate šta da kupite, vaučer je bolji izbor od neadekvatnog poklona. Personalizujte ga zanimljivom čestitkom.
Izbegavajte pakovanje poklona
Smanjite otpad kupovinom poklona s malo ili nimalo pakovanja. Ako poklon ima pakovanje, pobrinite se da nije od plastike koja se ne može reciklirati i potražite pakovanje napravljeno od recikliranih ili reciklabilnih materijala. Ukoliko u vašem gradu postoji separacija otpada, bacite pakovanje u odgovarajuću kantu kada otvorite poklon. Ako sami pakujete, zapamtite da folija, sjaj, plastične trake i selotejp ne mogu biti reciklirani, pa ih izbegavajte pri pakovanju. Umesto toga, isprobajte tehnike pakovanja bez lepka uz dostupne tutorijale na internetu. Ako niste vešti u umotavanju, koristite višekratne torbe za poklone.
Ne kupujte novu jelku svake godine
Koristite veštačku jelku više godina pre nego što je bacite, jer kombinacija materijala od kojih su jelke napravljene znači da se ne mogu reciklirati. Ako želite pravo drvo, vodite računa gde ga kupujete, i kada dođe vreme da ga se rešite, pobrinite se da se reciklira u drvene strugotine ili ga ponovo posadite ako je u saksiji kako bi se moglo koristiti svake godine.
Reciklirajte stare ukrase
Svetlucavi novogodišnji ukrasi mame sa svih strana, ali pokušajte da im odolite ukoliko i dalje ima prošlogodišnje u dobrom stanju. Ako su vam potrebni novi ukrasi, napravite radionicu sa ukućanima – na primer koristite stari papir za pravljenje lanaca od papira.
Koristite LED božićne lampice
LED božićne lampice bolje su za životnu sredinu jer duže traju, smanjujući količinu otpada, i troše manje energije, što štedi na računima. Da biste još više uštedeli energiju, razmislite o gašenju svetla noću, što je i bezbednija opcija.
Neka se na novogodišnjem meniju nađe što više biljnih namirnica
Trenutni svetski sistem proizvodnje hrane odgovoran je za trećinu ljudski izazvanih emisija gasova stakle bašte, od kojih 60% odlazi na meso. Pokušajte zato da u svoj praznični ručak uključite što više biljnih sezonskih namirnica lokalnog porekla – ovim smanjujete kilometre potrebne da hrana stigne do trpeze, a istovremeno podržavate domaće proizvođače.
Ponovo nosite stare odevne kombinacije
Ne znate šta da obučete za novogodišnju proslavu? Ne morate kupovati novo za svaku različitu božićnu priliku, od poslovnih zabava do porodičnih večera. Nosite odeću koju već imate ili razmislite o pozajmljivanju od porodice i prijatelja ili kupovini u prodavnicama polovne odeće.
Učestvujte u humanitarnim akcijama
Poslednje i najvažnije, zapamtite šta praznik predstavlja. Mada smo Božić pretvorili u konzumeristički praznik, njegova suština nije u materijalnom. Provedite vreme sa porodicom, prijateljima, uključite se u dobrotvornu aktivnost lokalnog udruženja pomažući onima kojima je pomoć najpotrebnija.