Trgovci u Velikoj Britaniji plaćaće recikliranje e-otpada od 2026. godine

Prodavci u Velikoj Britaniji će plaćati recikliranje elektronskog otpada potrošača od 2026. godine. Domaćinstva će moći da ostave kablove i drugi električni otpad u prodavnicama ili će im biti omogućeno preuzimanje otpada kod kuće, saopštilo je Ministarstvo za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja (Defra).

Od 2026. godine, prodavci koji imaju fizičke prodavnice i prodavci na internetu moraće da prikupljaju svaki pokvareni ili odbačeni veliki električni uređaj, uključujući frižidere ili šporete, prilikom isporuke zamenskog proizvoda, najavilo je Ministarstvo.

Potrošači će moći da odlažu električni otpad – od kablova do tostera i električnih alata – koji će biti prikupljen iz njihovih domova ili će predmete ostavljati tokom redovne kupovine, navodi se u konsultacijama objavljenim u četvrtak.

Mere usmerene ka olakšanju problema elektronskog otpada sada uključuju zahtev da veći prodavci besplatno stvaraju “punktove za prikupljanje električnih predmeta u prodavnici” i to bez potrebe da to „nadoknade“ novom kupovinom.

Cilj je da trgovci, umesto poreskih obveznika, snose troškove ovih novih načina sigurnog odlaganja neispravnih, često toksičnih proizvoda. Mere treba da stupe na snagu za dve godine.

Prema podacima neprofitne organizacije Material Focus, gotovo pola milijarde malih električnih aparata završilo je na deponijama prošle godine. Ovaj problem bio je posebno izražen tokom Božića, kada je bačeno 500 tona božićnih svetala, navodi Vlada.

Velika Britanija druga po količini električnog otpada

Nakon Bregzita, Velika Britanija nije uspela da održi korak s nekim naporima EU u regulisanju e-otpada. Evropska unija pokušava da smanji e-otpad zakonima koji uključuju pravo na popravku proizvoda i zahtevajući zajedničke punjače za telefone (USB C) od 2024. godine.

Nedostatak efikasnih kapaciteta za recikliranje u oblastima poput obrade baterija takođe je ostavio Veliku Britaniju iza evropskih partnera po različitim stopama recikliranja.

Studija Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj pokazuje da Velika Britanija nije ispunila ciljeve recikliranja za kućni e-otpad od 2017. do 2020. godine. Kako je istaknuto, “potrebni su dalji napori” kako bi se sprečilo ilegalno odlaganje i izvoz elektronskog otpada, uključujući uvođenje predloženog obaveznog praćenja sistema otpada.

Problemi u ispunjavanju ciljeva recikliranja postoje uprkos tome što je Velika Britanija jedan od najvećih potrošača ovakvih predmeta, prema istraživanju potrošačke grupe U-Switch i podacima iz izveštaja Global E-Waste Monitor. Velika Britanija je bila druga, iza Norveške, po količini električnog otpada koji generiše po osobi.

Ministar za recikliranje, Robi Mur istakao je da svake godine milioni kućnih električnih uređaja širom Velike Britanije završe u kanti umesto da budu pravilno reciklirani ili ponovo korišćeni.

– Ovo je čist gubitak naših prirodnih resursa i to mora da se zaustavi. Svi imamo fioku sa starim uređajima, za koju ne znamo šta da radimo, a naši predlozi će osigurati da se ovi uređaji lako odbace bez potrebe za posetom lokalnom otpadu.