Novi „samolečeći” asfalt napravljen od recikliranog ulja za kuvanje može popraviti rupe bez potrebe za održavanjem ili ljudskom intervencijom, kažu britanski naučnici, a prenosi Circular Online.
Prema procenama Asfaltne industrijske alijanse, rupe na putevima koštaju Veliku Britaniju 143,5 miliona funti godišnje, ali nova istraživanja sugerišu da bi otpadna biomasa mogla ponuditi održivo rešenje.
Pukotine u asfaltu nastaju kada bitumen – lepljivi crni materijal u asfaltnoj smesi – očvrsne usled oksidacije, ali tačni procesi iza ovog fenomena nisu u potpunosti poznati.
Tim naučnika sa Univerziteta Svonsi i King’s College-a u Londonu, u saradnji sa istraživačima iz Čilea, razvija novi „samolečeći” asfalt koristeći veštačku inteligenciju (AI).
Naučnici tvrde da su pronašli način da preokrenu proces pucanja i razviju metode za „spajanje” asfalta.
Stručnjak za računarsku hemiju sa King’s College-a u Londonu, dr Fransisko Martin-Martinez, rekao je da istraživanje nastoji da oponaša isceljujuća svojstva koja se mogu pronaći u prirodi.
Ulje „leči“ pukotine
Istraživanje pokazuje kako spore ispunjene recikliranim uljem mogu „spajati” asfalt. Tim je u asfalt uključio spore, manje od ljudske vlasi, koje su ispunjene recikliranim uljem.
Spore se oslobađaju kada asfalt počne da puca, pomažući da se proces preokrene pre nego što se formiraju rupe, navodi Univerzitet Svonsi.
U laboratorijskim eksperimentima, napredni asfaltni materijal pokazao je sposobnost da „potpuno zaleči” mikro-pukotine na svojoj površini za manje od sat vremena.
Tokom istraživanja, korišćen je tip veštačke inteligencije poznat kao mašinsko učenje za proučavanje organskih molekula u složenim tečnostima poput bitumena.
– Ovaj pristup pozicionira naše istraživanje u sam vrh inovacija u održivoj infrastrukturi, doprinoseći razvoju puteva sa nultom neto emisijom i poboljšanom dugovečnošću – istakao je dr Hose Norambuena-Kontreras, viši predavač na Odeljenju za građevinsko inženjerstvo Univerziteta Svonsi.