Potreba za dramatičnim selfijem ili savršenom fotografijom pejzaža pokazuje se štetnom za prirodu, pokazala je nova australijska studija.
Istraživači su identifikovali nekoliko direktnih i indirektnih uticaja koje je pojava i značaj društvenih medija imala na prirodno okruženje, uključujući poremećaje u obrascima parenja i ishrane životinja i gaženje ugroženih biljnih vrsta. Indirektni uticaji uključuju širenje bolesti i povećan krivolov flore i faune.
Prema rečima dr Roba Dejvisa, višeg predavača na Univerzitetu Edith Cowan (ECU), pojava društvenih medija stvorila je ekološki uticaj koji inače nikada ne bi postojao.
– Grupe na društvenim mrežama olakšale su ljudima da identifikuju lokaciju ugroženih biljnih vrsta ili područja za parenje ptica ili divljih životinja, sa informacijama koje se brzo šire i uzrokuju veliki priliv ljudi u oblasti koje bi inače ostale netaknute. Kao rezultat, obrasci parenja i ishrane životinja su poremećeni, a postoji i povećan rizik od predatorstva. Pored toga, korišćenje poziva i dronova ostavlja dugotrajan uticaj – rekao je dr Dejvis.
Ni morski svet nije pošteđen
Vanredni profesor na Školi molekularnih i životnih nauka na Univerzitetu Curtin, Bil Bejtmen, ukazao je na kritično ugroženu vrstu drozda koja je pokazala promenjene obrasce gnežđenja zbog ometanja fotografa.
– Takođe znamo da su orhideje veoma podložne gaženju i promenama staništa, a mnoge grupe su ugrožene povećanim turizmom i rekreativnim aktivnostima koje se promovišu putem društvenih medija. Ali to nije samo na kopnu i u vazduhu: blic fotografija i ometanja od strane ronilaca mogu negativno uticati na morski život, poput kit ajkula i drugih osetljivih vodenih organizama – upozorava dr Bejtmen.
Orhideje popularan sadržaj na društvenim mrežama
Istraživačica Odeljenja biodiverziteta, zaštite i atrakcija Kings Park, dr Belinda Dejvis, primetila je da su orhideje posebno popularan sadržaj za objave na društvenim mrežama, a čak postoje grupe na društvenim mrežama posvećene objavljivanju fotografija autohtonih orhideja.
– Te grupe mogu imati više od 10.000 članova, tako da bi brzo širenje informacija o lokacijama cvetanja i povećan saobraćaj na ključnim mestima trebalo smatrati novom pretnjom. Orhideje mogu imati vrlo specifične interakcije sa jednom vrstom oprašivača i gljiva. Preterana poseta ne samo da direktno utiče na orhideje gaženjem, već može i indirektno uticati na integritet njihovih ekoloških interakcija, čineći ih ranjivim – rekla je ona dodajući ipak da uprkos negativnim stranama korisnika društvenih mreža koji narušavaju prirodna staništa, fotografija može biti neverovatno moćan alat za očuvanje prirode, podstičući i jačajući ekološki aktivizam i povezivanje s prirodom.
U istraživanju su učestvovali naučnici sa Univerziteta Edith Cowan (ECU), Univerziteta Curtin, Univerziteta Murdoch i Odeljenja biodiverziteta, zaštite i atrakcija Kings Park.