Crvena Živanši haljina za 90 EUR, Versaćeova ljubičasta „boginja“ za 80 EUR, Dolče i Gabana cvetna toaleta za 200 EUR – ova i slična brendirana odeća odnedavno je dostupna za iznajmljivanje i u Srbiji, zahvaljujući servisu Rent-a-Porter.
Iza koncepta koji je nov na našem tržištu, stoji Kristina Zuliani, koja se posle devet godina u Beču, gde je studirala ekonomiju i kasnije radila na polju istraživanja austrijskog tržišta, vratila u svoju bazu, Srbiju.
Tu je, kako otkriva u razgovoru za portal Cirkularna ekonomija, počela da primećuje njoj bliske potrebe našeg tržišta koje nisu bile pokrivene.
– Toliko svečanih prilika u toku godine, već su vas cela porodica, firma ili Instagram videli u toj jednoj haljini, a cena nove svečane haljine nikada nije bila viša. Ako je i kupite, stajaće u ormanu obučena tri puta maksimalno – primećuje Kristina.
Na Bečkom državnom univerzitetu, kako nam otkriva, studente uče da ako već žele da pruže novi servis, u osnovi treba da bude potražnja koja još uvek nije zadovoljena, ali se ideja može urušiti ako nema humani cilj.
Kristina Zuliani Foto: Privatna arhiva
– Tačnije, ideja treba da rešava neki problem, i da čini dobro za korisnika i okolinu. Odatle upravo moja ideja da primarno iznajmljujemo moderne dizajnerske haljine – kaže Kristina.
Sve cene su transparentne na sajtu – Venčanice i za 80 EUR
Na vebsajtu korisnice mogu pronaći haljine, cipele, torbe, ali i predloge kombinacija po događajima – za malu i veliku maturu, žurke, premijere i javne nastupe, svadbe na kojima ste kuma ili gošća, ali i za (atipične) mlade. Svi artikli izloženi su u salonu gde se može zakazati termin za razgledanje.
Pa tako, Art Deco venčanica Elizabete Franki, sa svilenim ukrasima, utkanim biserima i kristalima, može se iznajmiti za 900 EUR, a haljina se, navodi se na sajtu, nosi prvi put. Neveste čiji je budžet skromniji, mogu se opredeliti za kratku venčanicu od sirove svile sa mini šlepom brenda Bandeau za 80 EUR, koliko košta i iznajmljivanje haljine Bianca Just Cavalli. Uz to mogu kombinovati Jimmy Choo cipele za 100 EUR ili sandale Steve Madden za 65 EUR.
– Sve cene su transparentne na sajtu, jer se žene veoma često uplaše kada vide poznate brendove u ponudi, za koje misle da su im nedostupni, a sa našim servisom zapravo postaju pristupačni. Kada izaberu artikl, depozit garantuje rezervaciju. Na ugovoreni dan preuzeće svoju porudžbinu ili ćemo im je poslati kurirom. Na isti način vratiće artikal posle događaja, a mi njima depozit. Rent-a-Porter pokriva hemijsko čišćenje i pripremu za sledeću korisnicu – objašnjava Kristina na koji način funkcioniše servis.
Foto: Dragan Medaković
Kako kaže, reč je o potpuno novom konceptu iznajmljivanja moderne brendirane odeće. U ponudi je iznajmljivanje na bazi vikenda, zatim sedam dana što je izbor onih koji idu na putovanje ili mesec dana ako hoće letnju torbu ili naočare, ali ne žele da plate punu cenu, već manje od trećine cene.
– Još jedna razlika je i u luksuznim brendovima poput Dolce&Gabbana, Versace, Twinset ili PINKO, čiju odeću možete iznajmiti samo kod nas. Moram da napomenem da akcenat nije samo na njima, već i na eko skandinavskim brendovima poput SomethingNew, Ganni ili društveno odgovornim NeverFullyDressed, to je njujorški brend, koji u fokusu ima inkluziju osetljivih društvenih grupa – otkriva naša sagovornica.
Doktorke, programerke, arhitektice
Reakcije mušterija su, otkriva Kristina, veoma pozitivne. Marketing po preporuci pokazao se kao najbolji, što naša sagovornica vidi kao posledicu nestabilnog tržišta poslednjih par decenija.
Foto: Privatna arhiva
– Čini se da su naše dame dugo čekale na ovakav servis, barem u Beogradu. Postoje i dame koje smatraju da je servis suvišan, jer na kraju morate vratiti haljinu, a platile ste nešto, ali i to je sasvim u redu, jer postoji određeno vreme koje mora proći da koncept poput ovog zaživi i da se unapredi svest o održivosti, pored lične koristi potencijalne korisnice. Mi sada kao mladi brend osluškujemo tržište i trudimo se da ono čuje što više o našem konceptu. Veliku zahvalnost dugujemo blogerkama i influenserkama koje su učinile da se o konceptu čuje i koje nas nesebično promovišu ne zazirući od toga da nose iznajmljeni komad garderobe – ističe Kristina.
Neko voli firmirano, neko planetu
Kako kaže naša sagovornica, prednost iznajmljivanja je da možete nositi dizajnerski komad, uvek imati novi model haljine za manje od trećine cene, a da pri tome uradite nešto dobro za sredinu koju svi zajedno delimo.
Najčešće korisnice do sada su žene od 30 do 45 godina, a potražnja je bila velika u maju za veliku maturu.
– Među korisnicama koje su iznajmljivale toalete za više prilika, izdvajaju se doktorke, programerke i arhitektice – napominje.
Motivi su različiti – dok su neke žene oduševljene eko konceptom, postoje i one koje vole firmirano i privlači ih taj aspekt ponude. Cene i ponuda pažljivo su formirani da zadovolje potrebe obe grupe korisnica, objašnjava naša sagovornica.
– Na naše iznenađenje, prva grupa ipak prednjači. Dosta devojaka veruje da moda nije još samo jedna crna haljinica, koju ćete kupiti i koja će posle par nošenja postati otpad, već se lagano svest o brzoj modi budi u Srbiji i verujem da će tek zaživeti kod mlađih generacija – ističe Kristina.
Planovi – Od brendiranih kaputa do dečjih haljina
Mada je leto tek kalendarski počelo, u planu je proširenje ponude novogodišnjim modelima, za koje se već sada vrše porudžbine. Ideja je i da ove jeseni/zime u ponudi budu brendirani kaputi i jakne za sezonsko iznajmljivanje, ali tu će, kako napominje naša sagovornica, krajnju reč dati tržište – da li su korisnice spremne za taj koncept.
– Postoji velika želja da u ponudu uvrstimo i dečije svečane haljine za iznajmljivanje, s obzirom na to da je to tržište apsolutno nepokriveno, a potražnja velika iz dva razloga – visoke kupovne cene artikala i kratkog perioda nošenja. To bi bio lep način da se ekološka svest probudi u ranom dobu kod našeg najbitnijeg dela društva, naše dece – zaključuje Kristina Zuliani.
Naslovna fotografija: Privatna arhiva