Kompanije Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé proglašene su najvećim svetskim zagađivačima plastikom, a pobednik u Srbiji ne iznenađuje

Međunarodni pokret za borbu protiv plastike Break Free From Plastic je u svom juče objavljenom izveštaju „BRENDIRANO Vol III: Zahtevanje korporativne odgovornosti za zagađenje plastikom“ objavio da su Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé treću godinu zaredom svrstane među vodeće svetske zagađivače plastikom.

Na četvrtom mestu je Unilever, slede Mondelez, Mars, P&G, dok poslednja tri mesta na listi od deset najvećih zagađivača plastikom zauzimaju Philip Morris, Colgate Palmolive i Perfetti.

Pokret Break Free From Plastic, koji okuplja više od 1900 nevladinih organizacija i pojedinaca, poziva korporacije da krenu putem traženja održivih rešenja umesto korišćenja jednokratne plastike.

Ove godine, Break Free From Plastic revizija otpada, godišnja građanska inicijativa koja uključuje prebrojavanje i beleženje brendova na plastičnom otpadu sakupljenom širom sveta, prikupila je 346.494 komada plastike u 55 zemalja. Coca Cola je pronađena u 51 zemlji (13.834 komada), PepsiCo u 43 (5.155 komada), a Nestle u 37 zemalja (8.633 komada).

Podaci za Srbiju su nešto drugačiji, pa u našoj zemlji najviše pronađene plastike, 76 komada, pripada brendu Philip Morris (34 odsto), sledi Imperial Brands sa 48 komada (21 odsto), Coca Cola je treća sa 40 komada (17,9 odsto).

Proizvodnja plastike mogla bi da se utrostruči do 2050.

Uz to, ovogodišnja revizija brendova posebno adresira ključnu ulogu neformalnih sakupljača otpada, pretežno na južnoj hemisferi, i uticaj plastike za jednokratnu upotrebu na njihovu egzistenciju.

– Nije iznenađujuće videti iste brendove na podijumu vodećih svetskih zagađivača plastikom tri godine zaredom. Ove kompanije tvrde da se bave plastičnom krizom, ali i dalje nastavljaju da ulažu u lažna rešenja, udružujući se sa naftnim kompanijama kako bi proizvele još više plastike. Da bi zaustavile ovaj nered i borile se protiv klimatskih promena, multinacionalne kompanije kao što su Coca Cola, PepsiCo i Nestlé moraju prekinuti zavisnost o jednokratnoj plastičnoj ambalaži i udaljiti se od fosilnih goriva – rekla je Abigejl Agiljar, regionalna koordinatorka za kampanju protiv plastike Grinpisa za Jugoistočnu Aziju (Greenpeace Southeast Asia).

Plastični otpad može se naći svuda

Autori izveštaja pozivaju multinacionalne korporacije da preuzmu punu odgovornost za eksterne troškove svojih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, kao što su troškovi sakupljanja otpada, obrade i sanacije štete koja je prouzrokovana na okolinu. Upozoravaju da ako se ništa ne promeni, proizvodnja plastike mogla bi se udvostručiti do 2030. godine, pa čak i utrostručiti do 2050. godine.

– Najveći zagađivači saučesnici su za štetu prouzrokovanu prvolinijskim zajednicama i nastavljaju da plasiraju ambalažu koja šteti zdravlju, bogatstvu i životnoj sredini ljudi. Potrebna nam je pravedna tranzicija sa fosilnih goriva ka cirkularnoj ekonomiji – rekla je Ana Kamins, suosnivačica kompanije 5 Gyres.

Katastrofalne posledice plastike za jednokratnu upotrebu

Koordinatorka globalnih korporativnih kampanja pokreta Break Free From Plastic Ema Pristland istakla je da najveći svetski zagađivači tvrde da rade naporno na rešavanju problema zagađenja plastikom, ali da nastavljaju da plasiraju štetnu plastičnu ambalažu za jednokratnu upotrebu.

– Moramo zaustaviti proizvodnju plastike, postepeno ukinuti jednokratnu upotrebu i sprovesti čvrste i otporne standardizovane sisteme za ponovnu upotrebu. Coca Cola, PepsiCo i Nestlé trebalo bi da prednjače u pronalaženju stvarnih rešenja – rekla je Ema Pristland.

Plastika za jednokratnu upotrebu ostavlja katastrofalne posledice na najizloženije zajednice širom sveta, kažu autori izveštaja. Sakupljači otpada i članovi zajednica na južnoj hemisferi svedoče brzoj eskalaciji plastične ambalaže za jednokratnu upotrebu niskog kvaliteta koju na tržište agresivno plasiraju velike multinacionalne korporacije, podseća se u saopštenju.

– Korporacije se oslanjaju na neformalne radnike koji rade sa otpadom kako bi sakupile ambalažu koju su proizvele, što im omogućava da ispune obaveze u pogledu održivosti i da opravdaju upotrebu velike količine plastične ambalaže za jednokratnu upotrebu. Ipak, trenutni prelazak na plastičnu ambalažu niže vrednosti preti životima sakupljača otpada, koji ne mogu preprodati tako loše proizvode. Sistemi u kojima rade sakupljači otpada moraju se promeniti – rekao je Lakšmi Narajan, suosnivač Udruženja sakupljača otpada SWaCH u Puneu u Indiji.

Izvor: Break Free From Plastic

Foto: Twenty20