Moramo ozbiljno razmotriti projekte geoinženjeringa kako bismo sačuvali glečere ili ćemo se suočiti sa katastrofalnim porastom nivoa mora, upozoravaju naučnici u izveštaju koji je proizašao iz javne diskusije na konferenciji Evropske geonaučne unije.
Ledeni pokrivači Antarktika i Grenlanda se brzo tope i čak i ako uspemo da smanjimo emisiju ugljenika i ograničimo globalno zagrevanje na 2C, nije jasno da li će to biti dovoljno da se spreči kolaps ledenih pokrivača. Ali geoinženjering glečera može biti način da dobijemo dragoceno vreme, tvrde autori.
Bez intervencije suočićemo se sa porastom nivoa mora od čak jednog metra do 2100. godine, što će uništiti gradove na malim nadmorskim visinima i raseliti milione ljudi. Veliki deo tog porasta nivoa mora dolaziće od topljenja samo nekoliko glečera, kao što su Tvejts i Pine Ajland u Amundsenovom moru, upozoravaju naučnici.
Oni predlažu postavljanje zavese oko donjih delova ovih glečera, da ih zaštite od relativno tople vode koja ih zapljuskuje ili bušenje rupa kroz glečere kako bi se ispraznili ledeni tokovi, što bi značajno usporilo topljenje.
Izveštaj prepoznaje da smanjenje emisije ugljenika mora ostati prioritet, ali poziva na ozbiljno istraživanje geoinženjeringa glečera sada, kako bi se procenili rizici i koristi i izbegle panične odluke u kasnijem periodu.
– Biće potrebno vreme da se postave naučni, inženjerski i društveni temelji za intervencije u očuvanju ledenih pokrivača. Biće potrebno još više vremena da počnu da se ostvaruju trajne koristi od tih intervencija, ako one uopšte postoje. Tokom tog vremena, ledeni pokrivači će nastaviti da se tope, ispuštajući masu preko linija prizemljenja i izazivajući porast nivoa mora. Bez istraživanja, ne možemo znati da li postoje održive intervencije – tvrde naučnici sa Univerziteta u Čikagu, Godar instituta, Masačusetskog instituta za tehnologiju, Univerziteta u Laplandu i Alfred Vegener instituta.