Najveće osiguravajuće kompanije u Velikoj Britaniji upozorile su da je klimatska kriza doprinela povećanju isplata osiguranja na najviši nivo u poslednjih sedam godina, nakon naglog porasta štete na domaćinstvima i preduzećima usled vremenskih nepogoda.
Podaci Udruženja britanskih osiguravača (ABI) pokazuju da je iznos isplaćen u tri meseca do kraja juna dostigao 1,4 mlrd GBP, što je povećanje od 5% u odnosu na prvi kvartal godine i najviši iznos u bilo kom kvartalu otkako je počelo prikupljanje podataka 2017. godine, prenosi Gardijan.
Udruženje je saopštilo da je povećanje uglavnom uzrokovano porastom zahteva vezanih za vremenske nepogode, jer su isplate za štetu na britanskim domovima usled oluja, jakih kiša i smrznutih cevi dostigle 144 mil GBP.
Udruženje poziva vladu da preduzme više koraka kako bi se smanjila ranjivost zemlje na posledice klimatske krize, nakon što su zahtevi vezani za vremenske nepogode koštali industriju više od 100 mil GBP već peti uzastopni kvartal.
Prosečna isplata 5.000 funti
Prošle godine, britanski osiguravači su isplatili rekordnih 573 mil GBP u zahtevima vezanim za vremenske nepogode, 150 miliona više nego 2022. godine. Prosečna isplata vezana za vremenske nepogode bila je skoro 5.000 funti u 2023. godini, u poređenju sa nešto više od 3.000 funti godinu dana ranije.
Ove godine, ukupne isplate su na putu da premaše prošlogodišnji iznos od 4,9 milijardi funti, od čega je više od 2,7 milijardi već isplaćeno. Prosečna godišnja cena osiguranja domaćinstava takođe je porasla na 396 funti, što je povećanje od 6% u odnosu na prvi kvartal.
Velika Britanija je u prvoj polovini godine doživela značajne padavine i loše vreme, uključujući četiri oluje od početka januara, uz najvlažnije proleće od 1986. godine.
Ekstremni vremenski događaji širom sveta povećavaju se u intenzitetu i učestalosti u poslednjim godinama, koštajući osiguravače milijarde funti i potkopavajući otpornost globalne ekonomije. Prošlog meseca, uragan Beril je prohujao Karibima, uništavajući cele ostrvske zajednice pre nego što je pogodio južne delove Sjedinjenih Država, sa štetom za zajednice i osiguravače u vrednosti od milijardi dolara.