Bilo je to u jednoj zemlji neistina – Po čemu su Dizni i proizvođač kečapa Hajnc slični naftnim kompanijama?

Home Depot, The Walt Disney Company i Kraft Heinz našli su se na listi kompanija čija obećanja o nultim emisijama nisu verodostojna, po analizi londonske neprofitne organizacije InfluenceMap.

Na listi se nalaze i kompanije iz sektora fosilnih goriva, auto i avio industrije, poput Chevrona, Duke Energy, ExxonMobila, Southerna, Delta Air Lines, Stellantisa, Toyote, Glencorea International i Nippon Steel Corporation.

S druge strane, pozitivno su ocenjeni Apple, General Mills, GlaxoSmithKline, Enel, Danone i na iznenađenje mnogih H&M.

Izveštaj londonske neprofitne organizacije InfluenceMap ocenio je 293 kompanije sa liste Forbes Global 2000 i utvrdio da je, među onima koje imaju cilj nultih emisija ili sličan klimatski cilj, 58% bilo u opasnosti od “greenwashing-a” zbog jaza između proklamovanih ciljeva i lobiranja protiv klimatskih akcija.

Poziv za buđenje za poslovni svet

Izveštaj je “poziv za buđenje” za poslovni svet, rekla je Ketrin Mekena, izvršna direktorka Climate and Nature Solutions i predsednica Visokog stručnog tima (HLEG) generalnog sekretara UN za obaveze nulte emisije.

– Dok su kompanije brze kada treba da istaknu svoja klimatska obećanja, previše njih to ne potkrepljuje podržavanjem vladinih politika u vezi sa klimom – dodala je, ističući da ako kompanije lobiraju protiv klimatskih akcija, njihova obećanja o nultim emisijama jednostavno nisu verodostojna.

Definicija InfluenceMap za „greenwashing“ o neto nula zasniva se na izveštaju Visokog stručnog tima UN “Integrity Matters” iz 2022, koji opisuje šta kompanije treba da urade kako bi pokazale usklađenost sa nultim emisijama do 2050. godine.

InfluenceMap je koristio različite izvore za ocenu napora kompanija u oblasti uticaja na politiku, uključujući stavove na njihovim veb sajtovima ili društvenim mrežama, tromesečne razgovore sa investitorima i javne konsultacije vlade. Zatim je kompanije kategorizovao kao “neusklađene”, “mešovito usklađene” ili “usklađene” sa ciljevima Pariskog sporazuma.

Otkud Dizni na listi?

Nije iznenađujuće da su “neusklađene” kompanije koje su dobile ocenu “D” ili lošiju ocenu uglavnom bile u sektorima fosilnih goriva, automobila, avio industrije i industrija koje se bave izdvajanjem prirodnih resursa, poput Chevrona, Duke Energy, ExxonMobila, Southerna, Delta Air Lines, Stellantisa, Toyote, Glencorea International i Nippon Steel Corporation. Međutim, i trgovac stvarima za kuću Home Depot, medijski gigant The Walt Disney Company i proizvođač kečapa Kraft Heinz takođe su dobili ocene D.

– Taj nesklad, ta pomešana poruka, nose odgovornost. Ako tvrdite da imate određeni cilj, a zatim ne ulažete trud da obezbedite da su zakonodavstvo i pravila na snazi kako biste dostigli taj cilj – to izaziva sve veću zabrinutost – rekla je En Keli, potpredsednica za odnose s vladom u neprofitnoj organizaciji Ceres.

Na primer, Dizni je postavio ciljeve nultih emisija ugljenika za svoje operacije do 2030. godine, ali “izgleda da ima vrlo ograničen direktan angažman u vezi sa klimatskom politikom” i član je i Američke trgovinske komore i Kalifornijske trgovinske komore, rekao je Vil Ejčison, direktor InfluenceMap-a i glavni autor studije.

Dodatno, viši potpredsednik Diznija je član odbora Kalifornijske komore. Obe trgovinske grupe “strateški se angažuju u negativnim stavovima prema federalnim i državnim klimatskim politikama”, rekao je Ejčison.

Keli je rekla da, dok je nesklad sa klimatskim ciljevima “rizik za reputaciju”, istovremeno je “velika prilika”, jer mnoge kompanije možda nisu svesne internih neslaganja između svojih timova za održivost, njihovih odbora i politika koje zagovaraju njihove kancelarije za odnose s vladom.

Apple, Danone, H&M pozitivno ocenjeni

Iako je oko petine kompanija spadalo u kategoriju “neusklađenih”, većina (62%) ocenjena je kao “mešovito usklađena”. Kompanije u ovoj grupi uključuju Dow, Merck i BMW, koji su prošli sa ocenama D plus, kao i Microsoft, Nike, Unilever, Walmart, PepsiCo i Hewlett Packard, koji su dobili ocene B minus. Kompanije koje imaju ocene iznad C plus sprovode različite aktivnosti vezane za politiku, ali sve više podržavaju Pariski sporazum.

Mnoge kompanije u ovoj poslednjoj kategoriji ocenjene su na taj način delimično zbog svog članstva u Business Roundtable, koji usvaja neke pozitivne stavove, ali negativno govori o ključnim područjima klimatske politike, rekao je Ejčison.

Petnaest kompanija ocenjeno je kao “usklađene” sa Pariskim sporazumom, uključujući Apple, General Mills, GlaxoSmithKline, Enel, Danone koji je nedavno kritikovan zbog tvrdnji da se plastične flaše mogu 100% reciklirati i, na iznenađenje mnogih, H&M.

Među ostalim ključnim zaključcima, izveštaj je otkrio “veoma slabu pozitivnu korelaciju” između broja korporativnih veb stranica koje koriste termin “nulte emisije” i pozitivnog angažmana na klimatskom planu, zaključujući da mnoge kompanije koriste jezik nultih emisija bez podrške klimatskim politikama.

Primera radi, Emerson Electric i Lowe’s dobili su ocene D, ali svaka od ovih kompanija ima više od 2.000 veb stranica sa izrazima nultih emisija. General Mills i PayPal, s druge strane, dobile su ocene B, ali imaju manje od 20 komunikacija sa nultim emisijama.

Još jedan ključni zaključak je da samo 8% kompanija ima postavljen cilj u vezi sa klimom u skladu sa protokolom Inicijative za ciljeve zasnovane na nauci.

– Mislimo da bi korporativni izveštaji trebalo da se oslanjaju na principe zasnovane na nauci i da mora postojati proces nezavisne verifikacije – rekao je Ejčison i upozorio: – Ako kompanije ne usklade svoje klimatske obaveze sa ambicioznom podrškom akcijama vlade, ciljevi Pariskog sporazuma će biti nemogući za dostizanje.