Da li je moguće da „Pepsi“ i „Koka-Kola“ sarađuju? Ako je u pitanju borba za zaštitu životne sredine, odgovor je bez svake sumnje – da. Uporedo sa alarmantnim informacijama o štetnosti plastike koje stižu gotovo svakodnevno, raste i svest o potrebi zajedničke borbe. U skladu sa tim, 250 organizacija, pod pokroviteljstvom Elen Mekartur fondacije, udružile su se kako bi se globalna količina plastike u okeanima smanjila. Kompanije, među kojima su „Pepsi“, „Koka-Kola“, „Unilever“, „Kolgejt“, „H&M“ obavezale su se da će u svojoj proizvodnji eliminisati plastiku tamo gde ona nije neophodna. Do 2025. godine planiraju da sva plastična pakovanja naprave tako da ih je moguće ponovo upotrebiti, reciklirati ili razgraditi bez štetnosti po životnu sredinu. Takođe, svake godine obaveštavaće javnost o napretku.
Pre četiri godine, Elen Mekartur fondacija započela je ozbiljno istraživanje s namerom da ustanovi šta se dešava sa plastikom – koliko završi na deponiji, koliko u prirodi, koji procenat se prikupi za reciklažu, a koliko se pretvori u materijal lošijeg kvaliteta. Ispostavilo se da 32 odsto plastike „nestane“, verovatno u rekama, a onda i u okeanu. Ako se procene ove organizacije ostvare, do 2050. godine u okeanu će biti više plastike nego ribe.
Neophodna promena svesti
I zato, neki od najvećih konkurenata okupili su se oko istog cilja – da smanje upotrebu plastike. Ovaj proces podrazumeva saradnju vlasti i privrede. Od države se očekuje da obezbedi infrastrukturne uslove da plastika zaista bude reciklirana. Kompanije koje proizvode pakovanja treba da se okrenu obnovljivim i recikliranim materijalima i da koriste obnovljivu energiju. Neophodna je, takođe, promena svesti. Jer, čak i pakovanja koja se lako recikliraju, poput flaša za sokove, neretko završe u smeću. Pokretači inicijative se nadaju da će u tom segmentu pomoći činjenica da će sva plastična pakovanja biti podložna reciklaži, pa građani neće biti zbunjeni oko toga šta može da se baci u kantu za reciklažu. Pred kompanijama je izazov kako da naprave pakovanja koja će se svideti potrošačima, ali i zadovoljiti ekološke standarde. Dok se neke flaše mogu praviti od plastike podložne recikliranju, za druga pakovanja to može biti znatno veći izazov.
Nije novina da vlade i kompanije zajedno rade na minimiziranju plastičnog otpada. Ali sada su mnogo čvršće povezani, kažu u Elen Mekartur fondaciji. Upravo zbog toga, očekuju se i konkretniji rezultati.