Tržište reciklaže guma beleži značajan rast i dostići će vrednost od 8,21 milijardu USD do 2032. godine, uz godišnju stopu rasta (CAGR) od 3,55% u periodu od 2024. do 2032, procenjuje kompanija za istraživanje tržišta SNS Insider pvt ltd. Ovo tržište je 2023. vredelo 6 milijardi dolara.
Korišćene gume pretvaraju se u korisne materijale poput gumene mrvice, gumiranog asfalta i goriva dobijenog iz guma (TDF), koji se sve češće koriste u sektorima kao što su građevinarstvo, automobilska industrija i proizvodnja.
Kako se navodi, strogi propisi vlada širom sveta za smanjenje otpada od guma i uspostavljanje održivih metoda za odlaganje istrošenih guma doprinose rastu tržišta. Zbog toga se razvijaju nove tehnologije, poput hidropirolize i devulkanizacije, koje omogućavaju efikasniju i cenovno konkurentniju reciklažu.
Sve veća upotreba modifikovanog asfalta sa dodatkom reciklirane gume u putnoj infrastrukturi, zbog njegove povećane trajnosti i smanjenih troškova održavanja, dodatno podstiče potražnju za recikliranim gumama.
Takođe, sve veći fokus na ekološki prihvatljivu proizvodnju i usvajanje održivih materijala u automobilskoj industriji verovatno će doprineti daljem rastu tržišta u narednim godinama.
Azijsko-pacifički region prednjači u rastu tržišta reciklaže guma
U 2023. godini, azijsko-pacifički region imao je dominantan udeo na tržištu od oko 44%. Održivo upravljanje otpadom u regionu se intenzivno sprovodi zahvaljujući ambicioznim vladinim politikama u kontekstu ubrzane industrijalizacije.
Zemlje poput Kine, Indije, Japana i Južne Koreje glavni su proizvođači istrošenih guma, zbog visoke zastupljenosti automobilske industrije i razvijenih transportnih mreža.
Investicije u održivu infrastrukturu od strane privatnih kompanija, zajedno sa regulatornim merama vlada za reciklažu guma i rastućom potražnjom u sektorima automobilske industrije i proizvodnje, ključni su faktori koji podstiču potražnju za recikliranim gumama, navodi SNS Insider pvt ltd.
Uz to, niski troškovi reciklažnih procesa i dostupnost jeftine radne snage omogućili su uspostavljanje velikih postrojenja za reciklažu u regionu. Dalji rast tržišta u Azijsko-pacifičkom regionu podržava i trend cirkularne ekonomije, povećana upotreba gumiranog asfalta, reciklaža ugljenične crne boje i goriva dobijenog iz guma (TDF).
Najveći tržišni udeo imala reciklirana guma
U 2023. godini, reciklirana guma imala je najveći tržišni udeo od 38%. Ovaj trend se pripisuje njenoj širokoj primeni u industrijama poput automobilske, građevinske, sportske i proizvodne industrije.
Najtraženiji proizvodi od reciklirane gume su gumena mrvica, gumirani asfalt, podne obloge za igrališta i kalupljeni gumeni proizvodi izrađeni od istrošenih guma.
Pojačane mere vlada koje podstiču reciklažu guma, kao i sve veća potražnja za održivim sirovinama u automobilskoj i građevinskoj industriji, dodatno povećavaju upotrebu reciklirane gume kao ekološki prihvatljive alternative, ističe SNS Insider pvt ltd.
Građevinska industrija najveći potrošač
Najveći tržišni udeo u 2023. godini imala je građevinska industrija, sa 42%. Reciklirani gumeni materijali se sve češće koriste u infrastrukturnim projektima, poput gumiranog asfalta, krovnih materijala, izolacije, podnih obloga i zvučne izolacije, zbog svoje čvrstoće, fleksibilnosti i niske cene.
Rast ekoloških inicijativa vlada u cilju zaštite životne sredine podstiče održivu gradnju i zelenu infrastrukturu, što će dodatno povećati potražnju za recikliranim gumama u narednim godinama.
Osim toga, gumirani asfalt poboljšava trajnost puteva, smanjuje troškove održavanja i povećava otpornost na klizanje, što ga čini popularnim rešenjem u izgradnji puteva i trotoara.
Očekuje se da će rastuća popularnost zelenih građevinskih inicijativa i strogi ekološki propisi stvoriti dodatne prilike za reciklirane gumene proizvode u građevinskoj industriji.