Šta su Starbucks, KFC i mali restorani naučili iz testiranja višekratnih čaša

Potrošači generalno podržavaju korišćenje višekratnih čaša, ali cena i jednostavnost vraćanja su ključni faktori. Cena ne sme biti viša od jednokratnih alternativa, a proces vraćanja posude nakon što je piće konzumirano mora biti lak.

To su ključni zaključci iz tromesečnog testa upotrebe višekratnih čaša u Petalumi, Kalifornija. Više od 220.000 čaša vraćeno je tokom testiranja, što predstavlja stopu vraćanja od 51 procenat. To je bilo dovoljno da ekološke koristi od korišćenja izdržljivih plastičnih čaša budu opravdane, kada se uzme u obzir sistem potreban za realizaciju, u poređenju sa jednokratnim alternativama od plastike i papira, prema organizatorima projekta, prenosi portal Trellis.

Svest o programu bila je visoka: 83 procenta od 60.000 članova zajednice čulo je za program, prema anketi nakon njegovog završetka. Gotovo isti procenat ispitanika želeo je da se program nastavi.

– Najbolji deo je što je ovaj projekat uključio celu zajednicu – rekao je gradonačelnik Petalume, Kevin Mekdonel: – Javno-privatna partnerstva, uključujući saradnju trgovine i nevladinih organizacija, pokazala su da je moguće pokrenuti inkluzivan i pristupačan sistem ponovne upotrebe koji podržavaju naši građani.

Učestvovalo 30 restorana, Starbucks, KFC, Burger King

Lanci kafe Starbucks i Dunkin’ Donuts i brendovi brze hrane, uključujući Burger King i KFC, bili su među 30 lokalnih restorana u zajednici od 60.000 stanovnika koji su učestvovali.

Tokom programa, ovi restorani zamenili su svoje uobičajene jednokratne čaše za tople i hladne napitke sa purpurnim čašama sa sloganom „Sip. Return. Repeat.“ (Pij. Vrati. Ponovi.) Cena pića bila je ista kao sa jednokratnim čašama.

Program je koordinirao NextGen Consortium, koji testira načine za smanjenje otpada od jednokratnog pakovanja u usluzi hrane. Inicijativu vodi investiciona firma Closed Loop Partners i finansiraju je kompanije, među kojima su Delta Air Lines, McDonald’s, Starbucks i Yum! Brands (vlasnik KFC-a i Pizza Huta, među ostalim brendovima).

Restorani (ne) mogu da pokrivaju trošak

Inicijativa je zahtevala „mnogo pripremnog rada“ od strane restorana koji su učestvovali, uključujući uspostavljanje procedura za prikupljanje čaša, obučavanje zaposlenih da objasne proces vraćanja i kreiranje komunikacija za promovisanje inicijative, rekao je Džon Hikson, glavni direktor za održivost u Yum! Brands.

NextGen Consortium je pokrio troškove vezane za program, uključujući opsežnu promociju u zajednici, distribuciju čaša među restoranima, upravljanje kontejnerima za vraćanje i koordinaciju logističkih procesa, prikupljanje, čišćenje i vraćanje čaša u upotrebu. To je bilo ključno za manje, nezavisne restorane.

Šta su učesnici naučili

Svi veliki brendovi u saradnji postavili su ciljeve za višekratno pakovanje, pa su skloni da nastave sa testiranjem. Starbucks je, na primer, prethodno organizovao barem dve desetine svojih testova višekratnih čaša, a sada nudi ovu opciju za mobilne i drive-through narudžbine u SAD-u i Kanadi.

Ostali brendovi, uključujući Yum! franšize brze hrane, pažljivo prate regulative na državnom nivou koje uvode odgovornost proizvođača za jednokratno pakovanje — koje su već na snazi u Kaliforniji, Koloradu, Mejnu, Minesoti i Nju Džersiju.

Naučene lekcije:
Lokacija kontejnera je važna

Otprilike polovina čaša vraćena je direktno restoranima, ali ostatak je vraćen u 60 kontejnera raspoređenih po centru grada. Samo četvrtina čaša vraćena je na lokaciju gde je piće prvobitno kupljeno.

Neće svi vraćati čaše

Otprilike 24.000 čaša stavljeno je u kontejnere za reciklažu. Neki ljudi su takođe zadržali čaše kod kuće, pa su ih ponovo koristili tamo.

Centar grada imao je najveće prosečne stope vraćanja

Gotovo 60 procenata čaša kupljenih tamo je uspešno vraćeno. Ova oblast je takođe bila fokusirana na najviše obaveštenja o programu. Generalno, stope vraćanja bile su proporcionalne prodaji, prema rečima Lobel.

Nekima se ne sviđa ljubičasta boja

Boja je izabrana da bi se razlikovali kontejneri za višekratne čaše od mesta za smeštaj otpada ili reciklaže, a marketing je bio u skladu sa tim. Međutim, neki kupci su ovu boju povezivali sa politikom — ljubičasta je mešavina crvene i plave. Posetioci sa krajnjih političkih stavova reagovali su negativno, rekla je Vinueza.

Neki potrošači će odustati

Grand Central, jedno od poslednjih mesta gde možete kupiti kafu pre nego što napustite grad, otkrio je da neki kupci preferiraju čaše koje ne moraju da vraćaju. Drugi su izabrali da iskoriste popust na kafu za donošene šolje.

Kako učiniti sisteme ponovne upotrebe ekonomski održivim za mala i velika preduzeća

Od završetka programa krajem oktobra, čaše i kontejneri su u skladištu dok zajednica razmatra kako da nastavi, rekla je Leslie Lukač, izvršna direktorka Zero Waste Sonoma, regionalne agencije za smanjenje otpada na deponijama. Glavni problem je novac.

Zero Waste je u decembru aplicirao za federalni grant koji bi potencijalno mogao da produži program, ali novac je sada pod pitanjem zbog trajnog zastoja u finansiranju administracije Trampa. Biće potrebna participacija privatnog sektora da bi se finansije izbalansirale, rekla je Lukač.

NextGen planira buduće testove u drugim gradovima srednje veličine, sa jasnijim fokusom na to kako učiniti sisteme ponovne upotrebe ekonomski održivim za mala i velika preduzeća.