Istraživači sa Univerziteta Kembridž razvili su solarni reaktor koji pretvara plastični otpad i kiselinu iz starih automobilskih baterija u čisti vodonik i vredne hemikalije.
Ova metoda, predstavljena u časopisu Joule, mogla bi da ponudi jeftiniju i održiviju alternativu postojećim načinima reciklaže, veruju naučnici.
Otpadna plastika, poput PET ambalaže, najlona ili poliuretana, najpre se razlaže uz pomoć kiseline iz baterija, a zatim se pod uticajem sunčeve energije pretvara u vodonik i sirćetnu kiselinu.
Ključ inovacije je novi fotokatalizator otporan na korozivne uslove, što je do sada predstavljalo glavnu prepreku.
Prema istraživačima, tehnologija može da obradi i plastiku koju je teško reciklirati, a istovremeno koristi otpadnu kiselinu koja se inače neutralizuje i odbacuje.
U laboratorijskim testovima reaktor je radio više od 260 sati bez gubitka efikasnosti.
S obzirom na to da se globalno proizvede više od 400 miliona tona plastike godišnje, od čega se reciklira manje od petine, autori smatraju da bi ovaj pristup mogao da doprinese razvoju cirkularnih rešenja – gde jedan tok otpada postaje resurs za drugi.
Istraživači navode da njihov pristup neće zameniti konvencionalnu reciklažu, ali bi mogao da je dopuni tako što će omogućiti obradu kontaminirane ili mešovite plastike koja trenutno nema održiv način ponovne upotrebe.
