Da li ste spremni na izazov, da u januaru ne kupujete ništa novo? U odluci će vam sigurno pomoći ispražnjen novčanik nakon pojačane kupovine u decembru, koji tradicionalno važi za mesec kada najviše kupujemo zbog praznične sezone.
Britanska organizacija „Održavajte Britaniju čistom“ (Keep Britain Tidy) drugu godinu zaredom u januaru organizuje kampanju „Ne kupujte ništa novo“ kako bi ukazala na količinu otpada koji stvaramo. Organizatori apeluju na smanjenje količina novih stvari koje kupujemo i pozivaju građane da cene predmete koje već imaju, popravljaju ili poklanjaju stvari umesto da ih šalju na deponiju.
– I nije to samo dobro za planetu. U vreme kada mnogi osećaju finansijski pritisak, to je prilika da uštedite novac. Čuvajte svoj novac i štitite planetu ovog januara – pozivaju organizatori.
Kako su saopštili, prošle godine, 65% učesnika nije kupilo ništa novo tokom celog meseca, a dodatnih 31% kupilo je manje nego obično. Dve petine učesnika doniralo je ili davalo stvari umesto da ih baci, a 37% učesnika popravilo je stvar umesto da je kupe. Ako bi svi na Zemlji živeli kao stanovnici Velike Britanije, trebalo bi nam preko dve i po planete da obnovimo i apsorbujemo otpad, ukazuju organizatori.
– Kao društvo, moramo preći na cirkularnu ekonomiju koja manje troši i više ceni stvari koje već imamo. Mesec kupovine ničega novog pruža priliku da u novoj godini promenimo svoje navike i ponovo razmislimo o korišćenju resursa – dodaju.
Organizatori napominju da je razumljivo da će učesnici nastaviti da kupuju hranu, lekove i ostale neophodne potrepštine, ali da sve ostalo pokušaju da kupe polovno, već korišćeno, pozajme ili iznajme.
Reciklaža poslednja opcija
Poziv dolazi nakon rezultata YouGov ankete koja pokazuje da više od dve trećine (68%) odraslih osoba u Velikoj Britaniji veruje da je “recikliranje najbolja stvar koju mogu učiniti kako bi smanjili ekološki uticaj stvari koje kupuju”.
– Kupovina novih stvari ima uticaj na okolinu. Moramo prestati da se zavaravamo da je recikliranje rešenje – to je poslednja opcija – napominje Alison Ogden-Njutn, izvršna direktorka Keep Britain Tidy.
Ova dobrotvorna organizacija tvrdi da kupovina samo jedne majice ima ekološki otisak koji je ekvivalentan gledanju 34.000 sati televizije.
Istraživanje Evropske konfederacije industrija recikliranja (EuRIC) ukazuje da ponovna upotreba odeće ima 70% manji ekološki uticaj – uz značajne uštede vode i CO2 – u poređenju sa kupovinom novih predmeta, čak i kada se uzmu u obzir emisije transporta povezane sa izvozom.
Rezultati YouGov ankete takođe pokazuju da 85% odraslih u Velikoj Britaniji pogrešno veruje da je recikliranje oblik prevencije otpada. Međutim, anketa otkriva da 86% ispitanika tvrdi da su svesni drugih mera koje mogu preduzeti, pored recikliranja, kako bi smanjili ekološki uticaj svojih potrošačkih navika.
Dobar način da započnemo novu godinu
Kampanja „Ne kupujte ništa novo“ se sprovodi u saradnji sa platformom Olio – besplatnom platformom za doniranje i pozajmljivanje predmeta u lokalnoj zajednici sa ciljem smanjenja kućnog i prehrambenog otpada.
– Nadam se da će ova kampanja inspirisati milione Britanaca da počnu da dele umesto da kupuju. To je sjajan način da započnete novu godinu – štedeći novac, štedeći planetu i podržavajući svoju lokalnu zajednicu – istakla je izvršna direktorka platforme Olio Tesa Klark.
Tokom meseca, u saradnji sa stručnjacima za održivost, KBT će deliti savete o tome kako potrošači mogu da smanje svoj ekološki otisak i pritisak na novčanik, usmeravajući ih ka održivijim opcijama poput popravke, iznajmljivanja, pozajmljivanja ili ponovne upotrebe već dostupnih stvari u njihovim domovima.