Destilerije viskija mogu proizvesti zeleni vodonik – Škotski naučnici na tragu rešenja

Oko jedne milijarde litara otpadnih voda iz globalne destilacione industrije moglo bi se koristiti za proizvodnju zelenog vodonika pomoću materijala koji su razvili naučnici sa Univerziteta Heriot-Vat, sugeriše novo istraživanje.

Naučnici iz Edinburga razvili su metod korišćenja otpadnih voda iz procesa proizvodnje viskija kako bi stvorili zeleni vodonik, povećavajući nade da bi ova tehnologija mogla smanjiti potrošnju vode u industriji vodonika koja već godišnje troši 20,5 milijardi litara sveže vode.

Dr Sudhagar Pitchaimuthu, naučnik sa Škole inženjeringa i fizičkih nauka Heriot-Vat, predvodio je tim koji je razvio nanomaterijal – čestice frakcije prečnika ljudske dlake – nazvan nikl selenid, koji se može koristiti za tretiranje otpadnih voda destilacije kako bi se mogle ponovno koristiti u proizvodnji vodonika.

Za razliku od fosilnih goriva, vodonik ne emituje ugljenik prilikom sagorevanja i stoga se promoviše kao održivo gorivo za transport, izvor grejanja u domaćinstvu i sirovina za industrijske objekte, uključujući pivare i destilerije.

Dok se električna energija proizvedena iz obnovljivih izvora koristi za napajanje elektrolize – procesa koji proizvodi vodonik razlaganjem vode na vodonik i kiseonik – za proizvodnju zelenog vodonika, elektrolizeri obično rade samo sa svežom vodom i uglavnom ne uspevaju kada se primene na otpadne vode.

Svaki litar proizvodnje malt viskija stvara oko 10 litara otpada

Međutim, koristeći svoj materijal nikl selenida, naučnici sa Heriot-Vata su prevazišli ovaj izazov i proizveli slične ili malo veće količine zelenog vodonika iz otpadnih voda u odnosu na svežu vodu. Vođa istraživanja poručio je da se korišćenjem industrijskih otpadnih voda može smanjiti obimni otisak sveže vode koji je povezan sa proizvodnjom zelenog vodonika.

Potrebno je 9 kg vode da se proizvede svaki kilogram zelenog vodonika. U međuvremenu, svaki litar proizvodnje malt viskija stvara oko 10 litara otpada. Da bismo zaštitili planetu, moramo smanjiti upotrebu sveže vode i drugih prirodnih resursa. Stoga se naše istraživanje fokusiralo na to kako koristiti otpadnu vodu destilerije za proizvodnju zelenog vodonika pomoću jednostavnog procesa koji uklanja otpadne materijale prisutne u vodi – istakao je dr Sudhagar Pitchaimuthu.

Izveštaj, čiji je autor doktorant Majkl Volš, objavljen je u časopisu Kraljevskog društva hemije Sustainable Energy & Fuels.

Istraživanje je finansirala Škola inženjeringa i fizičkih nauka Heriot-Watt i sprovedeno je u saradnji sa Odeljenjem hemijskog inženjeringa Univerziteta u Batu i Institutom za istraživanje škotskog viskija.

Prema izveštaju, destilerije samo u Škotskoj proizvode milion litara otpadnih voda godišnje iz procesa proizvodnje viskija.

Premaz za apsorpciju CO2

Sledeći koraci za istraživački tim uključuju razvoj prototipa elektrolizera i povećanje proizvodnje nanodelića nikl selenida.

Naučnici će takođe nastaviti analizu otpadnih voda destilerije kako bi otkrili da li se iz njih može izvući i drugi vredni materijali, pored vodonika i kiseonika.

Dostignuća Univerziteta Heriot Vat u vezi sa otpadnim vodama destilerije prate šire inovacije u destilerijama Velike Britanije, uključujući lansiranje planova vrednih 45 mil GBP za prelazak destilerije Simpsons Malt na biomasu i električne bojlere.

Osim toga, proizvođač malt viskija Jura je prošle godine u saradnji sa Univerzitetom u Hertfordširu postao prva destilerija u Velikoj Britaniji koja je implementirala “samoregulišući” premaz za apsorpciju CO2 na svojoj destileriji na Unutrašnjim Hebridima, što može pretvoriti lokaciju u jednu od najneobičnijih čistionica ugljenika na svetu.