Bogate nacije obećale 100 mlrd USD za klimu, dale četiri puta manje

Bogate nacije potrošile su samo 24,5 mlrd USD na međunarodno finansiranje u vezi sa klimom 2020. godine iako su obećale da će davati 100 mlrd USD godišnje, ukazuje grupacija organizacija koje se bore protiv globalnog siromaštva Oxfam.

Nova analiza Oxfama, objavljena danas, na Svetski dan zaštite životne sredine, podseća da su vlade na severu pri put najavile cilj od 100 mlrd USD pomoći za klimu godišnje još 2009. godine a da je ovo obećanje formalno ratifikovano 2015. godine. Ipak, do sada, obećanje nije ostvareno nijedne godine.

U 2020. godine, bogate nacije su bilo javno, bilo Oxfamu, prijavile da su na klimu potrošile 83,3 mlrd USD. Ali, Oxfam veruje da je stvarna vrednost troškova 24,5 mlrd USD. Troškovi se odnose podjednako na ublažavanje klimatskih promena, poput smanjenja emisija i adaptaciju, poput gradnje otpornosti na klimatske promene.

– Nemojte da vas zavara da pomislite da je ova suma približno dovoljna za zemlje niskih i srednjih prihoda da pomognu svojim stanovnicima da se izbore sa sve češćim i većim poplavama, uraganima, požarima, sušama i drugim opasnostima koje donose klimatske promene – kaže Nafkote Dabi iz Oxfama.

Bolje grant, nego zajam

Većina novca, prema tvrdnji ove organizacije, prikupljena je iz nevladinih izvora, uključujući i privatni sektor, a potrošena je na projekte koji precenjuju klimatske koristi. Takođe, kako tvrde, bar trećina novca nije nova, već je reč o pomoći koja bi svakako bila poslata, ali sada sa novim „klimatskim“ bedžom.

Oxfam poziva bogate nacije da ove godine obezbede da novac bude nov, dodeljen kredibilnim projektima i da se poveća potrošnja na adaptaciju na klimatske promene.

Takođe, traže da novac bude obezbeđen u formi grantova pre nego zajmova. Bar polovina obezbeđenih fondova 2020. godine bila je u formi pozajmica koje, kako tvrdi Oxfam, „potencijalno mogu naneti štetu pre nego pomoći lokalnim zajednicama“ jer povećavaju njihov dug.

Nacije koje obezbeđuju većinu međunarodnog klimatskog finansiranja u vidu pozajmica uključuju Francusku, Japan, Španiju i Austriju što Oxfam naziva „duboko nepravednim“.